Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Głębowice
2017, zdjęcie Ewa Brandys
Miniatura GłębowiceMiniatura GłębowiceMiniatura GłębowiceMiniatura GłębowiceMiniatura GłębowiceMiniatura GłębowiceMiniatura GłębowiceMiniatura GłębowiceMiniatura GłębowiceMiniatura GłębowiceMiniatura GłębowiceMiniatura GłębowiceMiniatura GłębowiceMiniatura GłębowiceMiniatura GłębowiceMiniatura GłębowiceMiniatura GłębowiceMiniatura Głębowice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Ewa BrandysGREGORIUS ...

Głębowice

Województwo:małopolskie
Powiat:oświęcimski
Gmina:Osiek
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, 2 poł. XVI, 1647, 1773, 1844-1846, 1922-1926, nr rej.: A-295/78 z 20.04.1978

Stan obecny

Daleko posunięta ruina.

Historia

Pierwszy dwór został wzniesiony na początku XVI wieku przez rodzinę Gierałtowskich. Miał charakter obronny i posiadał fortyfikacje ziemne oraz fosę. Pozostałości tego dworu stanowią wschodnią część obecnego pałacu. Rozbudowa dworu na renesansową rezydencję pałacową nastąpiła w XVII wieku z inicjatywy Jana Pisarzowskiego. Kolejna rozbudowa rezydencji, tym razem w stylu barokowym, miała miejsce w 1773 roku, za czasów Adama Pisarzowskiego. W 1826 roku pałac przechodzi w ręce rodziny Duninów, w rękach której pozostaje do roku 1945. W czasie wojny w pałacu mieściła się szkoła rolnicza i letnisko dla Hitlerjugend. Pałac wówczas został obrabowany. Po wojnie pałac został zagospodarowany przez PGR a później przez Ośrodek Hodowli Zarodowej w Osieku. W 1969 roku w pałacu wybuchł pożar, podczas którego spłonął dach i pierwsze piętro budynku. Od tego czasu pałac pozostaje w ruinie.


Opis

Budynek renesansowo-barokowy na planie prostokąta, częściowo podpiwniczony. Od strony południowej dwa ryzality w formie alkierzy. Okna w dolnej kondygnacji renesansowe, w górnej barokowe. Nad wejściem do pałacu zachowany herb Duninów \\\"Łabędź\\\".

Park

Pozostałości parku angielskiego.

Inne

Zachowane fragmenty fosy i platformy tarasowej.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...2 lata i 9 miesięcy temu
Do urokliwych ruin w Glebowicach nadal mozna wejsc, choc natura pochlania je z roku na rok coraz bardziej...