Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu





Płonina - Zamek Niesytno
Nimmersath
Województwo:dolnośląskie
Powiat:jaworski
Gmina:Bolków
Rodzaj obiektu:Zamek
Powiat:jaworski
Gmina:Bolków
Rodzaj obiektu:Zamek
Rejestr zabytków
Zespół:zamkowyObiekt:ruina zamku z wieżą, nr rej.: 962 z 13.11.1961
Stan obecny
Ruiny - w trakcie odbudowy.Historia
Pierwsze potwierdzone wzmianki pochodzą z XIVw o Zamku Niesytno będącym wówczas w rękach Hayna, ze znanego śląskiego rodu Czirnów .Od roku 1468 \\\"z Niesytna\\\" pisał się Georg von Zedlitz zwany brzydko Małpą (zm. 1482), pan na Maciejowej oraz we Wleniu, następnie zamek posiadał jego syn Georg (wzm. w 1484 i 1492), wnuk Jacob (1494-1525), pan na Łomnicy, wnuk Just i bratankowie tych ostatnich, a pośród nich Georg, założyciel linii rodowej Nimmersath-Niesytno, w kórej rękach Niesytno pozostało do 1661. Odkąd Jacob von Zedltz wzniósł renesansowy pałac - zamek służył już jedynie celom gospodarczym oraz dekoracyjnym: sali rycerskiej używano jako magazynu do przechowywania ziarna, na murach zaś ustawiono cztery hakownice odpalane przy okazji ważnych świąt lub uroczystości. Po roku 1661r . dobra , a więc pałac i zamek , przechodziły w ręce von Redern , von Maltzan , von Neidschutz , Johanna F. von Dobrzensky-Doberzenitz , von Czettritz , von Mannstein , von Graeve , von Bunier , kupca Linkh , następnie von Bulow . Hrabia Julius von Bulow ozdobił elewację południową pałacu, wzniósł budynek bramny, a dolny dziedziniec otoczył murem. Zabezpieczył także i poprowadził należytą konserwację średniowiecznych ruin. Jego syn Hans Werner von Bulow w 1871 roku sprzedał majątek królewskiemu marszałkowi dworu w Berlinie hrabiemu Friedrichowi Wilhelmowi von Perponcher-Sedlnitzky, ten zaś zaledwie pięć lat później odstąpił go księciu Antonemu von Hohenzollern-Sigmarinen, który z kolei już po roku, czyli w 1877 pozbył się go na rzecz bliżej nieznanego jeleniogórskiego konsorcjum. W 1880 właścicielem Niesytna został rotmistrz w stanie spoczynku von Motz , zaś w 1888 - konsul Eduard Weber z Hamburga. Na początku XX wieku spadkobiercy Eduarda sprzedali cały majątek ziemski Eberhardowi hrabiemu von Saurmabaronowi von Jeltsch. Hrabia przeprowadził konserwację zamku górnego i udostępnił go do zwiedzania. Ostatnim przedwojennym gospodarzem pałacu i zamku był Eduard Neuschaffer, zaufany plenipotent Ernsta Ludwiga księcia von Hessen u.b. Rhein, mieszkający na co dzień w należącym do księcia zamku w Karpnikach.
W roku 2004 właścicielem ruin został Radosław Dębski.
Opis
Zamek powstał na obrzeżach Gór Kaczawskich - na wzgórzu ze skał metamorficznych - zieleńców, nadających się jako doskonały materiał budowlany, stosowany do kolejno następujących po sobie faz rozbudowy siedziby .Najstarszym elementem jest murowana wieża mieszkalna - donżon, wznosząca się na skalistym wierzchołku góry oraz towarzysząca jej zabudowa. Wieża ta, o średnicy około 11,15 m (w partiach regularnego ośmioboku) - 13,70 m (w osi ostrza), zbudowana została na rzucie zbliżonym do ośmioboku, ze skierowanym na wschód ostrzem . Na północny-wschód od donżonu położony jest średniowieczny dom zamkowy, mający plan zbliżony do litery "L",
Skrzydło poprzeczne (zapewne młodsze) mieści w przyziemiu przelot bramny (ze skradzionym w ostatnim czasie renesansowym portalem, najpewniej wtórnie osadzonym w elewacji bramnej w stuleciu XVII ) .
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.