Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Czernichów
2011, zdjęcie Marek Pyś
Miniatura CzernichówMiniatura CzernichówMiniatura CzernichówMiniatura CzernichówMiniatura CzernichówMiniatura CzernichówMiniatura Czernichów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek PyśKrzysztof KoduraGrażyna TomaszkiewiczZbigniew Kałwa

Czernichów

Województwo:małopolskie
Powiat:krakowski
Gmina:Czernichów
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski i folwarczny, XVIII-XX w., nr rej.: A-487 z 17.04.1984

Stan obecny

Szkoła.

Historia

Dwór z XVIII w. Remont i adaptowanie na szkołę już w latach 1857-1860. Dach i skrzydła zachodnie przebudowano w 1867 roku, w latach 1867-1870 dobudowano skrzydła północne, natomiast piętra nadbudowano w latach 1873-1878. - Zespół dworski obecnie należy do Zespołu Szkół Rolniczych im. F. Stefczyka.

Opis

Zespół dworski w Czernichowie

Obiekt, w skład którego wchodzi: dwór z poł. XIX w., lamus z XIX w., dom nauczycielski, elektrownia, budynki gospodarcze, ogrodzenie z bramą oraz park, został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego .

Pierwszy murowany obiekt został wybudowany w XVIII w. na terenie dawnego majątku folwarcznego rodu Kadłubowskich z Rybnej.
W drugiej połowie XIX w. rozbudowano skrzydło zachodnie, dobudowano skrzydło północne i nadbudowano piętro.
W latach 1857-1860 obiekt został zaadaptowany na szkołę rolniczą. Stodoła murowana z 1872, obora z 1927. Park krajobrazowy według projektu Alojzego Różeczki z 1854.

Obecnie znajduje się w nim Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Franciszka Stefczyka.
Inicjatorem, założycielem i fundatorem Szkoły Rolniczej w Czernichowie było Towarzystwo Gospodarczo-Rolnicze Krakowskie.
Otwarcie szkoły nastąpiło 20 czerwca 1860. Jest ona najstarszą działającą bez przerwy szkołą rolniczą w Polsce. W końcu XIX w. Czernichów stał się kolebką spółdzielczości wiejskiej w Galicji. W marcu 1890 profesor tej szkoły Franciszek Stefczyk założył pierwszą w Galicji, Spółdzielczą Kasę Oszczędności i Pożyczek.

wg wikipedii

Park

Park.

Inne

Lamus.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.