Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Piotrkowice
Zdjęcie Napoleon 2010
Miniatura PiotrkowiceMiniatura PiotrkowiceMiniatura PiotrkowiceMiniatura PiotrkowiceMiniatura PiotrkowiceMiniatura PiotrkowiceMiniatura PiotrkowiceMiniatura PiotrkowiceMiniatura PiotrkowiceMiniatura PiotrkowiceMiniatura PiotrkowiceMiniatura PiotrkowiceMiniatura PiotrkowiceMiniatura PiotrkowiceMiniatura Piotrkowice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Piotrkowice
Zdjęcie Bogdan Adler

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Maciej AdamekKarol Barsolis Turysta Kulturowy Bogdan Adler

Piotrkowice

Województwo:dolnośląskie
Powiat:trzebnicki
Gmina:Prusice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: 1039 z 23.01.1964
Park:nr rej.: 403/W z 24.05.1978

Stan obecny

Po 2WŚ ulokowano w pałacu biura i mieszkania pracowników PGR . Krótko w pałacu funkcjonowała szkoła . Od 1969r budynek stopniowo coraz mniej użytkowany , od lat 80-tych - nieużytkowany , nieremontowany . Od 2015r - własność prywatna - Arkadiusz Michoński . Dostęp utrudniony ogrodzeniem terenu .

Historia

Pałac - wczesnobarokowy , wzniesiony ok. 1693r. przez właścicieli folwarku - Colonnów.
Właścicielami byli - w kolejności : Rodzina von Prittwitz (1392 r.), Henryk von Dohna (1482 r.), von Nostitz (1599 r.), Leonard von Skopp (1656 r.), Jan von Studnitz/Sturnitz, jego żona Anna Maria hrabina von Colonna (po drugim mężu), rodzina von Maltzan (1720 r.), rodzina von Danckelmann (od 1787 r. do 1945 r.)

Opis

Budynek barokowy, o powierzchnia 560 m kw. i kubaturze 14.389 m sześciennych. Trzypiętrowy pałac w Piotrkowicach wybudowany na planie prostokąta, kryty wysokim czterospadowym dachem mansardowym. Pierwotny obiekt z połowy XVI w. (posiadający gotyckie piwnice - belki stropowe datowane na ok. 1565 r.). Na parterze - sklepienia z manierystyczną dekoracją rollwerkową oraz sala z barokowymi stiukami z herbem von Maltzanów. Obecny kształt fasady nadany w okresie baroku ok. 1693 r. Dekoracja stiukowa unikalna w Europie Środkowej o proweniencji toskańskiej (autor G. Simonetti aktywny m.in. we Wrocławiu, Lipsku, Berlinie). Fasada pałacu wykazuje stylistyczne podobieństwa do wystroju Pałacu opatów klasztoru cysterskiego w Lubiążu (1690-92) . Elewacje pokrywa bogaty program sztukatorski, zamieniający podziały architektoniczne na ramy dla dekoracji groteskowej i roślinnej. Na wyższych kondygnacjach artykulacja pilastrami o toskańsko-kompozytowych kapitelach zwieńczonymi koroną.
Pałac restaurowany w XIX w. przez rodzinę Danckelmanów bez zatarcia cech stylowych. Fasada o dekoracji sztukatorskiej stawia obiekt wśród najwybitniejszych realizacji barokowych w Europie Środkowej. Dekoracja Pałacu wykazuje silne pokrewieństwo stylistyczne z barokowym wystrojem Opactwa Cystersów w Lubiążu uznawanym za arcydzieło sztuki barokowej na Śląsku.

Park

Dokoła pałacu rozciąga się rozległy park z poł. XIX w., ze stawami oraz alejami, w którym znajduje się średniowieczne grodzisko.

Inne

Mauzoleum rodziny v. Danckelman z 1850 r., nr rej.: 403/W z 24.05.1978
W murze otaczającym pałac znajduje się szereg pokutnych krzyży. Klasycystyczna brama wjazdowa z końca XVIII w. z rzeźbami na szczycie. Ruiny budynku oranżerii ze ścianą kurtynową oraz dawny kościół ewangelicki, obecnie opuszczony. Zachowały się również liczne zabudowania gospodarcze.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 7 lat i 9 miesięcy temu
palac w Piotrkowicach to piekna budowla w ruinie. -na sprzedaz.. w parku znajduja sie wielowiekowe DĘBY ktore nie sa wpisane w rejestr zabytkow przyrody ,bo kazdy robi co mu sie podoba -wycina , lamie , niszczy itp. ... Co robi konserwator zabytkow z Wroclawia ?


Karol Barsolis Turysta Kulturowy