Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się
Miniatura Krasne Dłusko
zdjęcie z archiwum Lubuskiego Konserwatora Zabytków

Krasne Dłusko

Dutsco, Lauske

Województwo:lubuskie
Powiat:międzyrzecki
Gmina:Przytoczna
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

W pałacu mieści się pensjonat ?Leśny Dwór?
www.lesnydwor.ta.pl/index.php

Historia

Wieś Krasne Dłusko wielokrotnie zmieniała właścicieli. W XVIII, XIX i XX wieku była w rękach rodzin: Ponińskich, Belinów Węgierskich oraz Pflugów. Wzmianki o istnieniu dworu w pochodzą z 1734 r. za czasów Ponińskich. Obecny pałac wzniesiono w końcu XIX w. W 1 poł. XX w. przebudowywany.
Po II w. ś. był użytkowany przez PGR. W 2001 r. sprzedany prywatnemu inwestorowi, a dziś w pałacu mieści się pensjonat ?Leśny Dwór?.

Opis

Budynek założony na planie prostokąta, piętrowy, przykryty wysokim dwuspadowym dachem. Elewacje frontowa i tylna symetryczne, siedmioosiowe. Fasada zróżnicowana dzięki trzem ryzalitom, dwóm umieszczonym w narożach i jednym centralnie. Ryzalit posadowiony w środkowej części fasady bardziej dekoracyjny od pozostałych mieści wejście główne do budynku. Otwór drzwiowy umieszczony jest we wnęce utworzonej przez ściany wspierające balkon znajdujący się na wysokości piętra. Ryzalit ten zwieńczono naczółkiem z dużym, łukowato zamkniętym oknem na wysokości połaci dachu. We wnętrzach zachowały się elementy oryginalne wyposażenia ? stolarka schodów, boazeria, belkowany malowany w wici roślinne strop i fragmenty ozdobnego pieca.

Park

Park krajobrazowy z 2 połowy XIX w.

Inne

Zabudowania folwarczne, dawny spichlerz
Szachulcowy dom podcieniowy z I poł. XIX w.


tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.