Skatalogowanych zabytków: 11428
Zarejestruj się
Miniatura Zimna Brzeźnica
2024, zdjęcie Joanna Kwoka
Miniatura Zimna BrzeźnicaMiniatura Zimna BrzeźnicaMiniatura Zimna BrzeźnicaMiniatura Zimna BrzeźnicaMiniatura Zimna BrzeźnicaMiniatura Zimna BrzeźnicaMiniatura Zimna BrzeźnicaMiniatura Zimna BrzeźnicaMiniatura Zimna BrzeźnicaMiniatura Zimna BrzeźnicaMiniatura Zimna BrzeźnicaMiniatura Zimna BrzeźnicaMiniatura Zimna BrzeźnicaMiniatura Zimna BrzeźnicaMiniatura Zimna Brzeźnica

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Zimna Brzeźnica
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Joanna Kwoka

Zimna Brzeźnica

Kaltenbriesnitz

Województwo:lubuskie
Powiat:żagański
Gmina:Niegosławice
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Ruiny.

Historia

Dwór obronny w Zimnej Brzeźnicy został wzniesiony XVI w. dla rodziny von Haugwitz, a następnie rozbudowany dla von Niebelschultzów, która to rodzina posiadała dobra zimnobrzeźnickie do lat 80-tych XVII w. Następnie dwór przechodzi przez ręce kilku rodzin, von Knobelsdorffów, von Zedlitzów oraz von Heuthausenów, którzy to na początku XIX w. obok dworu wznieśli klasycystyczny pałac, a dwór przeznaczono do celów gospodarczych. Pod koniec XIX w. budynek dworu spłonął i nie został już odbudowany.

Opis

Renesansowy dwór, o którego wyglądzie nie można dużo powiedzieć, ponieważ do dziś zachowały się tylko jego zarośnięte drzewami i roślinnością fragmenty budowli. O jego wyglądzie można wnioskować tylko z ocalonych fragmentów oraz z analiz architektonicznych bryły.
Dwór został wzniesiony na planie nieregularnego prostokąta, a elewacje północną i wschodnią ozdobiono ryzalitami. Obecnie zachowały się duże fragmenty trójkondygnacyjnej elewacji południowej, czteroosiowej z resztkami tynków i przypór. W części południowo ? zachodniej budowli na poziomie pierwszej kondygnacji ocalało kolebkowo sklepione wnętrze z lunetami i wnęka, w której kiedyś znajdował się piec. W części północno ? wschodniej w piwnicy również zachowało się sklepienie kolebkowe, a także zamknięte arkadą wejście. Zachowała się również elewacja wschodnia do drugiej kondygnacji, przepruta arkadami oraz fragmenty części północnej, przypuszczalnie najstarszej z małymi prostokątnymi otworami okiennymi, też do wysokości drugiej kondygnacji.

Park

Park krajobrazowy

Inne

Ruiny pałacu klasycystycznego, wybudowanego na pocz. XIX w. oraz folwark z tego samego czasu.
Stojąca przy drodze, na terenie dawnego cmentarza dzwonnica z 1835 r.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.