Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Pieszyce
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura PieszyceMiniatura PieszyceMiniatura PieszyceMiniatura PieszyceMiniatura PieszyceMiniatura PieszyceMiniatura PieszyceMiniatura PieszyceMiniatura PieszyceMiniatura Pieszyce

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Pieszyce
Zdjęcie Joanna Kwoka

Pieszyce

Peterswaldau

Województwo:dolnośląskie
Powiat:dzierżoniowski
Gmina:Pieszyce
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, XVII-XVIII w.
Obiekt:zamek (pałac), nr rej.: 462 z 6.06.1957
Park:nr rej.: 1366/WŁ z 19.03.1992 i 545/A/05 z 26.07.2005

Stan obecny

Własność prywatna. Pałac nazywany \\\"Wersalem Śląska\\\" pięknie wyremontowany . Możliwe jest umówienie się na zwiedzanie wnętrz - choć są jeszcze w remoncie .

Historia

Pałac z lat 1710-1730. - Dwór zbudowany ok. 1550 roku w stylu renesansowym, znacznie przebudowany na pocz. XVII w. Podczas wojny trzydziestoletniej plądrowany przez różne wojska, dlatego Ernst von Gellhorn dobudował most i fosę. W latach 1710-1730 dokonano gruntownej przebudowy i powiększenia pałacu pod kierunkiem Martina Frantza, na zlecenie braci Bernharda Bonita i Johanna Martina von Mohrentalów. W tym czasie pałac kupił Erdmann von Promnitz, a od 1765 roku właścicielami stała się rodzina zu Stolberg-Wernigerode. Był restaurowany i w znacznym stopniu zmieniony w 1818 roku. W skrzydle wschodnim znajdowała się owalna kaplica pałacowa, zajmująca dwie kondygnacje. Od roku 1743 pełniła funkcję ewangelickiego kościoła głównego. Podczas I. wojny światowej przebywał w pałacu król Fryderyk II Wielki, a w 1813 roku car rosyjski Aleksander I, który zorganizował tu swoją kwaterę główną. Obecnie w rękach prywatnych.

Opis

Budynek późnobarokowy, murowany z cegły, wzniesiony na planie prostokąta z bocznymi skrzydłami, z dziedzińcem na którym była studnia z żurawiem. Pałac trzykondygnacjowy, częściowo podpiwniczony, nakryty dachem mansardowym, dwuspadowym. Znajduje się w nim 66 pomieszczeń. Zachowała się reprezentacyjna klatka schodowa, nad którą znajduje się kwadratowy świetlik.

Park

Park, XVII, XVIII-XX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Jaromir Ajkowski11 lat i 2 miesiące temu
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia pałacu w Pieszycach począwszy od dzisiaj poprzez cały maj w soboty i w niedziele pałac będzie udostępniony wszystkim w godzinach od 11 do 15.Wstęp bezpłatny.
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 4 lata i 8 miesięcy temu
Pieszyce- renesansowo-barokowy zamek ( Wersal Śląska) –z XVII w - niedostępny dla zwiedzających,zamkniety na 4 spusty .zamek można oglądać tylko zza „płota” lub z drogi .Podobno dostepny jest 1 raz w roku .nikt nie wie kiedy to jest ..
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 4 lata i 8 miesięcy temu
ponadto jest to zamek sa strony www. o tym obiekcie ...Pieszyce- renesansowo-barokowy zamek ( Wersal Śląska) –z XVII w ......https://pieszycecastle.eu
Bogdan Adler4 lata i 8 miesięcy temu
Różni "uczeni" - różnie obiekt klasyfikują .... Nie ma żadnych cech militarnych ...