Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Żary
2012, zdjęcie Eckhard Huth
Miniatura ŻaryMiniatura ŻaryMiniatura ŻaryMiniatura ŻaryMiniatura ŻaryMiniatura ŻaryMiniatura ŻaryMiniatura ŻaryMiniatura ŻaryMiniatura ŻaryMiniatura ŻaryMiniatura ŻaryMiniatura ŻaryMiniatura ŻaryMiniatura ŻaryMiniatura ŻaryMiniatura ŻaryMiniatura ŻaryMiniatura ŻaryMiniatura ŻaryMiniatura ŻaryMiniatura ŻaryMiniatura Żary

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Żary

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.6398, 15.1414

Żary

Sorau

Województwo:lubuskie
Powiat:żarski
Gmina:Żary (miejska)
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, XIV-XVIII w.
Obiekt:zamek Dewinów, nr rej.: 143 z 10.03.1963

Stan obecny

Zabezpieczona ruina, dostęp tylko z zewnątrz .
W 2020 roku ruszyła odbudowa wieży zamkowej i zniszczonych fragmentów dachu firmowana przez Stowarzyszenie "Region Łużyce" (JB)

Historia

Warownia została wzniesiona z kamienia i cegły. Ulokowana została w północno-zachodnim narożniku organizmu miejskiego a jej system obronny został sprzężony z fortyfikacjami miejskimi. Zamek położony na nizinnym terenie Dolnych Łużyc był przedmiotem badań terenowych. Zamek posiadał silną dominantę wysokościową w postaci wyniosłej, czworobocznej wieży. Na wschód od średniowiecznej budowli znajduje się tzw. nowy zamek czyli barokowy pałac Promnitzów. Fundatorami pierwotnej siedziby był ród rycerski wywodzący się z Miśni ? von Packowie, właściciele Żar do roku 1280. W latach późniejszych zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, zawsze jednak były to znakomite rody rycerskie. W roku 1355 miejscowy majątek przeszedł w posiadanie rodziny von Bibersteinów ? jednej z najznakomitszych z rodów śląsko-łużyckich. Rodzina ta jest odpowiedzialna za wziesienie gotyckiej warowni nazywanej zamkiem Bibersteinów. W roku 1558 zamek przeszedł w posiadanie rodziny Promnitzów, którzy dla własnych potrzeb przebudowali gotycki zamek nadając mu cechy gotycko-renesansowej rezydencji. W latach 1710-1726 zbudowali w sąsiedztwie nową, barokową siedzibę, do której projekt sporządzili J. Simonetti i J. Spanninger. Obie budowle spłonęły w 1945 roku. Gotycko-renesansowa rezydencja w XIX wieku pełniła funkcję miejscowego więzienia a od 1935 roku lokalnego muzeum. W latach 1966-1975 oba zabytki zostały zabezpieczone.

Zamek gotycki otoczony był fosą i był regularnym, czworobocznym założeniem o wymiarach 30,8 X 34,1 m, pierwotnie pozbawionym wieży. Założenie otoczone było murami kurtynowymi, brama główna umieszczona była w połowie kurtyny wschodniej, dom główny wznosił się wzdłuż kurtyny północnej. Budynek te posadowiony była na planie prostokąta o wymiarach 11,5 X 34,1 m. W XIV wieku zbudowano skrzydło zachodnie oraz czworoboczną wieżę umieszczoną w południowej części założenia. W roku 1402 w zamku odbyły się prace remontowe. W połowie XV wieku doszło do znacznych przekształceń zamku i nadania mu późnogotyckiej formy widocznej w murach zabytku do dziś. Prace objęły wówczas wzniesienie nowego budynku w narożniku południowo-wschodnim, który zamknął wewnętrzny dziedziniec. Najcenniejszym zabytkiem pochodzącym z epoki późnego średniowiecza są zachowane fragmentarycznie polichromie w trójprzęsłowej sali zamkowej, nakrytej sklepieniem gwiaździstym. Polichromie mają tematykę heraldyczną. Fresk liczący około 45 m długości przedstawia 90 herbów. Inicjatorem tej dekoracji był najprawdopodobniej któryś z rodziny Bibersteinów ? Ulryk II, (władający zamkiem w latach 1424-1430), Jan IV (1430-1441) lub Wacław II (1441-1472). Renesansowe przekształcenia dokonane przez Promnitzów ograniczyły się do wystroju wnętrz oraz dodaniu arkad do elewacji domu wschodniego i południowego, dzięki czemu zmienił się charakter dziedzińca.

Po wybudowaniu barokowej rezydencji obok zamek przestał pełnić swe pierwotne funkcje, choć był używany aż do częściowego zniszczenia w 1945 roku.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.