Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Pastuchów
2015, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura PastuchówMiniatura PastuchówMiniatura Pastuchów

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Pastuchów
Zdjęcie Bogdan Adler

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Pastuchów

Województwo:dolnośląskie
Powiat:świdnicki (dolnośląski)
Gmina:Jaworzyna Śląska
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:dworski (nr 2), 1565, 2 poł. XIX w.
Obiekt:dwór, nr rej.: 938/WŁ z 28.08.1983

Stan obecny

Z pierwotnego zamku - pozostała tylko wieża z przyporami , nieco obudowana elementami z XVIw. a także od frontu budynkiem dworu prawdopodobnie przebudowanego w XIXw - dziś stanowiące razem zabudowania mieszkalne . Pokaźny teren folwarku z zabudowaniami gospodarczymi , otoczony murem dawny ogród za dworem - zaniedbane

Historia

Wieś pierwotnie należąca do zakonu augustianów w 1260 roku przeszła w ręce prywatne. Nie znamy rozplanowania zamku, z którego zachowała się jedynie wieża mieszkalna, zbudowana jednak dopiero w I połowie XVI wieku dla rodziny von Kalkreuth. W II połowie tego samego stulecie w sąsiedztwie wieży powstał dwór i zabudowania gospodarcze. Dalej - był własnością rodzin von Zedlitz , von Graffon , von Reibnitz a nawet von Hohberg z Książa . W lata 1835-1945 przypada okres kiedy majątek należał do rodziny von Kramsta i von Wietersheima-Kramsta.
Wieża mieszkalna posadowiona została na planie prostokąta o bokach (9,5/11 m) i posiada cztery kondygnacje. Do jednej z elewacji bocznych dostawiono przybudówkę mieszczącą klatkę schodową. Obramienia otworów okiennych i portali posiadają renesansową kamieniarkę. Szczyty krótszych boków dekorowane są ostrołukowymi blendami. Wieża nakryta została dachem dwuspadowym z oknami powiekowymi. Nad portalem głównym umieszczono datę 1565. Dotyczy ona rozbudowy starszego założenia i budowy dworu staraniem Caspara von Kalkreutha.
Nieuszkodzony podczas 2WŚ - został siedzibą PGR . Obiekt użytkowany do upadku kolektywizacji , następnie niszczał częściowo wykorzystywany na mieszkania byłych pracowników . Od kilku lat w rękach polsko-niemieckiej fundacji ..

Opis

Kamienną, czterokondygnacyjną wieżę wzniesiono na planie prostokąta o wymiarach około 9,5x11 metrów, z niewielką dobudówką mieszczącą klatkę schodową, łączącą korpus starszego gmachu i rozbudowywany w latach późniejszych dwór. Nieznany jest dziś pierwotny rozkład wnętrz mieszkalnych sprzed renesansowej przebudowy dokonanej przez Caspara von Kalkreuth w roku 1565, z wcześniejszego okresu zachowały się jednak detale w postaci reliktów zamurowanych latryn i prostokątnycyh okien szczelinowych. Nowożytny charakter reprezentuje tu kamieniarka otworów okiennych oraz zdobione blendami szczyty wieńczące krótsze elewacje budowli.

Inne

Wieża mieszkalna, nr rej.: 963 z 13.11.1961
Ogród i folwark (teren), nr rej.: 1/A/99 z 1.07.1999

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.