Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Słońsk

Województwo:lubuskie
Powiat:sulęciński
Gmina:Słońsk
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, nr rej.: KOK-I-10/53 z 30.10.1953 oraz 255 z 4.06.1979:

Stan obecny

Budynek popadający w ruinę

Historia

Pozostałości średniowiecznego zamku znajdują się w murach barokowego pałacu, stojącego na lewym brzegu rzeki Łęczny. W 1249 roku margrabia Ludwik zezwolił pierwszym, poświadczonym właścicielom miejscowych ziem wybudować obronną siedzibę castrum. W roku 1375 majątek należał już do rodu Vockenrode?ów. Wg Z. Radackiego pierwszy obiekt miał postać ceglanego lub szkieletowego dworu posadowionego na platformie wzniesienia o boku około 25 m. Pod koniec III dekady XIV wieku majątek przeszedł w posiadanie zakonu joannitów i z czasem stał się siedzibą baliwatu. Przed rokiem 1460, w czasach kiedy majątkiem władał baliw Mikołaj von Thierbah, zakończono budowę nowej, murowanej siedziby posadowionej na planie prostokąta o wymiarach 32,5 X 43 m, wniesionej w miejscu wcześniejszej, rycerskiej siedziby. Przy kurtynie wschodnie zlokalizowany był podpiwniczony, kilkukondygnacyjny dom mieszkalny, posadowiony na planie prostokąta o boku 14,9 m i budowany z cegły.
Od zachodu do domu przylegał wąski, około 14 m dziedziniec wewnętrzny. Założenie otoczone było z wszystkich stron nawodnioną fosą. Elewacje średniowiecznego zamku dekorowane były okrągłymi blendami w narożach oraz w kształcie tarcz herbowych, rozmieszczonych co 4 m na wysokości około 6 m od poziomu terenu. W blendach umieszczano herby urzędujących w zamku baliwów. W połowie XVI wieku odbyła się przebudowa zamku. W jej wyniku zbudowano równoległy do skrzydła gotyckiego budynek. W latach 1661-1668 odbyła się kolejna przebudowa mająca decydujący wpływ na ostateczną formę zamku. Jej inicjatorem był baliw Jan Maurycy ? książę Nassau. Prace prowadzone były pod kierunkiem architekta niderlandzkiego Petera Posta z Hagi.
Przebudowa rezydencji odbyła się w duchu klasycyzującego północnego baroku. W jej trackie całkowicie rozebrano mur zachodni a w jej miejscu pojawiła się nowa fasada z wejściem na osi. Część środkowa zwieńczona trójkątnym szczytem flankowana została dwoma ryzalitami. Pałac nakryty został również nowymi, ceramicznymi dachami. W roku 1975 pałac strawił pożar i od tego czasu jest w stanie ruiny. Dotychczas nie przeprowadzono badań wykopaliskowych w otoczeniu pałacu. Na zachód od niego w czasach średniowiecza umieszczone było gospodarcze przedzamcze. Na jego terenie znajdowała się również kaplica, konsekrowana za czasów baliwa Liberiusa von Schliebena w 1460 roku. Wokół pałacu rozciąga się zdziczały dziś park, założony w połowie XVII wieku.

Park

Park.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 4 lata i 3 miesiące temu
Słońsk -ruiny średniowiecznego zamku Joannitów
Słońsk –wieś nad rzeka Łęczna , w woj. lubuskim ,pow sulęciński
Ruiny średniowiecznego zamku Joannitów w odbudowie .
dodaje aktualne zdjęcia zamku w odbudowie
GREGORIUS ...rok i 9 miesięcy temu
Do opisu warto dorzucic fakt, iz juz w latach siedemdziesiatych...przed pozarem rzecz jasna...sam profesor Wiktor Zin ( dzis juz zapomniany, ale swego czasu znany z programu "Piorkiem i weglem" ) nagromadzil sporo materialow budowlanych na remont obiektu, ale ze pilnowal tego...jak wiesc gminna niesie...gosc o sklonnosciach "butelkowo-procentowych" to i sukcesywnie materialow ubywalo, az zupelnie zniknely...Potem zamek sie spalil, a pozniej i tak jest do dzis jak slyszalem...odbudowac nie bylo i nadal nie ma komu, za co i czym...