Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Ostroszowice
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura OstroszowiceMiniatura OstroszowiceMiniatura OstroszowiceMiniatura OstroszowiceMiniatura Ostroszowice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Ostroszowice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiBogdan Adler

Ostroszowice

Weigelsdorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:dzierżoniowski
Gmina:Dzierżoniów (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVII-XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 1364 z 13.08.1965
Park:nr rej.: 835/WŁ z 14.09.1981

Stan obecny

Po 2WŚ - opuszczony pałac rozgrabiono i w dużym stopniu zniszczono - niezamieszkany, uległ dalszej destrukcji. Obecnie własność prywatna, ale właściciel, chyba nie ma pomysłu na ten obiekt. Obiekt zarośnięty chaszczami i chwastami , niedostępny z w/w powodu oglądaniu i fotografowaniu , nadaje się obecnie do penetracji z drona .

Historia

Pałac zbudowany 1715 roku dla Adama Heinricha von Netza, z wykorzystaniem wcześniejszych murów z XVI w. Przebudowany w 1861 roku dla Manfreda von Seherra Thossa.Jeszcze w 1943 r. wg \\\"Einwohnerbuch\\\", w pałacu mieszkał, właściciel majoratu, hrabia Heinrich Leopold von Seher-Thoss . Pod koniec II wojny światowej, pałac został zarekwirowany przez niemieckie władze wojskowe .

Opis

Murowany na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem i kolistą basztą na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem i kolistą basztą w narożniku zachodnim. Skrzydła o amfiladowym układzie wnętrz z korytarzem wokół dziedzińca dwupiętrowe , z ozdobnymi lukarnami na dwuspadowych dachach. Elewacje dzielą wydatne gzymsy kordonowe. Na parterze we wschodnim narożniku zachowała się sala ze sklepieniem kolebkowym wspartym na dwóch filarach .(żródło: Leksykon Zabytków Architektury Dolnego Śląska). W otoczeniu - założenie parkowe ze stawami , rotundą do turniejów rycerskich i szczątkami zabudowy folwarcznej

Park

Park.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.