Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Miłowice
2014, zdjęcie Łukasz Szamraj
Miniatura MiłowiceMiniatura MiłowiceMiniatura MiłowiceMiniatura MiłowiceMiniatura MiłowiceMiniatura MiłowiceMiniatura MiłowiceMiniatura MiłowiceMiniatura MiłowiceMiniatura MiłowiceMiniatura MiłowiceMiniatura MiłowiceMiniatura MiłowiceMiniatura MiłowiceMiniatura Miłowice

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.6107, 15.0554

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Łukasz SzamrajAndrzej Kwasik

Miłowice

Województwo:lubuskie
Powiat:żarski
Gmina:Żary (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w., nr rej.: 2015 z 20.06.1974
Park:nr rej.: 3197 z 27.12.1983

Stan obecny

Obecnie obiekt użytkowany przez Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci.

Historia

Na miłowicki zespół pałacowy składa się rozległy park krajobrazowy z połowy XIX w., XIX wieczne zabudowania folwarczne, dwór wzniesiony w 1860 r. oraz pałac, który jest stanowi najpóźniej zbudowany element założenia. Pierwsze wzmianki o Miłowicach to rok 1270, a informacje z XVII w. donoszą o tym, iż w wsi mieścił się jedynie folwark. Pierwsza dworska miłkowicka siedziba to neoklasycystyczny dwór wybudowany 1860 r. Pałac został wzniesiony dopiero w latach 1916-1920 dla jednego z właścicieli fabryki włókienniczej w Żarach.
W roku 1987 został przeprowadzony kapitalny remont budynku, a później następny w 1992, kiedy to wymieniono instalację, częściowo stolarkę okienną i drzwiową. Obecnie pałac wraz z połową parku użytkowany jest przez Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci.

Opis

Eklektyczny budynek, założony na planie zbliżonym do prostokąta, został urozmaicony ryzalitami, tarasami oraz absydami. Asymetrycznie zakomponowana bryła złożona jest z kilku zestawionych ze sobą części. Korpus budynku jest dwukondygnacyjny, wysoko podpiwniczony, nakryty czterospadowym dachem urozmaiconym lukarnami. Trzy i czterokondygnacyjne ryzality przykryte zostały płaskimi dachami i są zwieńczone krenelażem. Nad całością budowli dominuje wysoka wieża zabudowana na planie kwadratu, na wyższych kondygnacjach przechodzącego w ośmiobok. Elewacje zostały zakomponowane asymetrycznie. Część środkowa elewacji południowej podkreślono trójkątnym szczytem, zaś elewacji północnej szczytem półokrągłym. Do elewacji zachodniej dostawiono przeszkloną oranżerię, która obecnie służy ona jako jadalnia.

Park

Park krajobrazowy o obszarze ponad 8 ha ze stawem, polanami i 28 gatunkami drzew i krzewów, w tym 200-300 letnie pomnikowe dęby. Założony został w połowie XIX w., a następnie powiększony 60 lat później.

Inne

Budynki folwarczne z 1 poł. XIX w.
Gotycki kościół z XIV wieku,
Kamienny mur z XVI wieku otaczający kościół.
Neoklasycystyczny dwór z około 1860 roku. Budynek parterowy z piętrowym pseudoryzalitem od północy

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.