Skatalogowanych zabytków: 11309
Zarejestruj się
Miniatura Łagów
2017, zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura ŁagówMiniatura ŁagówMiniatura ŁagówMiniatura ŁagówMiniatura ŁagówMiniatura ŁagówMiniatura ŁagówMiniatura ŁagówMiniatura ŁagówMiniatura ŁagówMiniatura ŁagówMiniatura ŁagówMiniatura ŁagówMiniatura ŁagówMiniatura ŁagówMiniatura ŁagówMiniatura ŁagówMiniatura ŁagówMiniatura ŁagówMiniatura Łagów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek JakubowskiAdam KucharskiJerzy MrozekAndrzej Kwasik

Łagów

Województwo:lubuskie
Powiat:świebodziński
Gmina:Łagów
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy z murami obronnymi, XIV w., nr rej.: 23 z 13.04.1951

Historia

Zamek wraz z miastem stanowi jednej z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych założeń urbanistycznych zachodniej Polski. Powstanie zamku związane jest z powstanie w połowie XIV wieku komandorii joannickiej. W roku 1299 zamek wymieniony w dokumencie jako castrum Lagowe przeszedł w posiadanie w postaci lenna od margrabiów brandenburskich rycerzy Alberta i Henryka Klepiczów.
Pierwsza posiadłość lokalizowana jest w przesmyku między jeziorami Łagowskim i jeziorem Trześniów albo w obrębie grodu na tzw. Sokolej Górze, zlokalizowany przy brzegu jeziora Trześniów. W roku 1347 miejscowe ziemie przeszły w posiadanie joannitów i to z nimi wiązana jest fundacja zamku powstałego na sztucznie usypanym wzniesieniu w przesmyku między jeziorami.
W obrębie przesmyku w późniejszym okresie rozwinęła się osada otoczona w XV wieku fortyfikacjami z dwiema bramami: Marchijską od południowego zachodu oraz Polską od południowego wschodu. Fortyfikacje poprzedzone były strumieniem łączącym oba zbiorniki wodne. Datowanie zamku różni się w zależności od badaczy. Z. Radacki widział by jego budowę w połowie XIV wieku. M. Machowski przesuwa wzniesienie warowni na III ćwierć XVI wieku a do 1370 roku datuje wzniesienie ceglanego, trapezoidalnego założenia o wymiarach około 30/33,7 m. Założenie wyposażone było w dwukondygnacyjny dom główny, wymiarów 8/27 m, zlokalizowany od zachodu oraz wieże posadowioną na planie kwadratu o boku 8,5 m, w narożniku południowo wschodnim.
W domu głównym umieszczono od południa refektarz od północny zaś mieściła się kaplica. Wschodnia kurtyna w sąsiedztwie wieży wyposażona była w bramę główną. Pod koniec XIV lub na początku XV wieku powstał zewnętrzny, ceglany obwód obronny posadowiony na planie o bokach 70 m, wysokości 9 m. Charakterystyczne zwieńczenie w postaci machikuł pochodzi już z XVI wieku. Mur ten pełnił dwojaką funkcję. Z jednej strony miał uzasadnienie militarne, z drugiej stanowił przeciwwagę dla sztucznie usypanego wzniesienia zamku. Obwód obronny wyposażony została od północny i zachodu w dwie basteje.
Na początku XVI wieku wieża została podwyższona do wysokości 24 m, zbudowano również basztę bramną. W końcu XVI wieku powstał budynek północny, w II połowie XVII wieku budynek południowy. W roku 1712 zbudowano wąski trakt wschodni mieszczący klatkę schodową. W XVIII i XIX wieku zamku nie ominęły dalsze przekształcenia i modernizacje. W latach 1966-71 odbyły się prace prowadzące do zmiany funkcji zamku na hotel. W roku 1969 w parku przy zamkowym zbudowany został amfiteatr.

Inne

Autorem czterech zdjęć z roku 2017, jest p. Terenia.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.