Skatalogowanych zabytków: 11425
Zarejestruj się
Miniatura Lubniewice
2012, zdjęcie Marek Jakubowski
Miniatura LubniewiceMiniatura LubniewiceMiniatura LubniewiceMiniatura LubniewiceMiniatura LubniewiceMiniatura LubniewiceMiniatura LubniewiceMiniatura LubniewiceMiniatura LubniewiceMiniatura LubniewiceMiniatura LubniewiceMiniatura Lubniewice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Lubniewice
Zdjęcie Joanna Kwoka

Lubniewice

Königswalde, Lubnewiz

Województwo:lubuskie
Powiat:sulęciński
Gmina:Lubniewice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XX w.
Obiekt:nowy zamek?, nr rej.: 327 z 10.12.1990
Park:nr rej.: 375 z 12.11.1991

Stan obecny

Własność inwestora prywatnego ? Spółki z o.o. ?Centrum Zamek" www.centrumzamek.com.pl

Historia

Teren, na którym położone są Lubniewice został ukształtowany przez ostatni lodowiec, a miasto leży pomiędzy dwoma jeziorami. Od roku 1352 majątek lubniewicki był własnością rodziny von Waldow i pozostał w jej rękach aż do roku 1945. Już w XIV w. istniał tu waldowski zamek, siedziba właścicieli. Źródła donoszą, iż w wieku XVI w Lubniewicach były dwa dwory Czerwony i Biały. Obiekt tu opisywany, dzisiaj zwany ?Nowym Zamkiem? został wybudowany po drugiej stronie zatoki jeziora Lubiąż w stosunku do ?Starego Zamku? w latach 1909 -1911, na podstawie projektu berlińskich architektów A. Dinklage, E. Paulusa i O. Lilloe, dla Carla Friedricha Ernsta von Waldow ? Reitzenstein. Po wojnie mieściła się tu szkoła z internatem, a następnie ośrodek wczasowy. W latach 60-tych, po pożarze przeprowadzono generalny remont budynku. Przez pewien okres był wydzierżawiany, zaś obecnie jest własnością inwestora prywatnego ? Spółki z o.o. ?Centrum Zamek?, która jest też właścicielem ?Starego Zamku?.

Opis

Neorenesansowy pałac położony na terenie parku, założony został na planie zbliżonym do litery L, gdzie dwa skrzydła połączono kwadratową wysoka wieżą nakrytą hełmem . Budowla dwukondygnacyjna, podpiwniczona z użytkowym poddaszem, przykryta wysokim dwuspadowym dachem. Dach z licznymi facjatkami. Bryła rozczłonkowana, z ryzalitami przykrytymi różnorakimi daszkami oraz wykuszami. Wejście główne we froncie budynku umieszczono w dwukondygnacyjnym ryzalicie ozdobionym neorenesansowym portalem zwieńczonym tarczą herbową von Waldow i datą 1909. Przy wejściu od strony wschodniej wieża z klatką schodową, a od strony zachodniej w przyziemiu podcień wsparty na czterech kolumnach doryckich i łukach arkadowych, zamknięty tarasem. U podstawy wieży również podcień wsparty na trzech kolumnach. Elewacje szczytowe zwieńczone zostały neorenesansowymi wolutami. We wnętrzach zachował się oryginalny wystrój i wyposażenie. Jadalnie z ozdobnymi sztukateriami i boazerią, biblioteka, sala myśliwska i czytelnia z kominkami, piecami i antycznymi meblami oraz turecka łazienka.

Park

Park krajobrazowy z licznymi ścieżkami spacerowymi, elementami małej architektury oraz urozmaiconym drzewostanem, gdzie oprócz gatunków rodzimych występuje również dąb burgundzki, piramidalny, perełkowiec, klęk, jodła balsamiczna oraz grab dębolistny ? pomnik przyrody.

Inne

Pałac z roku 1821, zwany Starym Zamkiem, położony po drugiej stronie zatoki jeziora Lubiąż. Pałace łączy mostek.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 4 lata i 2 miesiące temu
Piekny palac nad jeziorem w Lubniewicach -lubuskie . w posiadaniu najbogatszego Kulcz .Czeka chyba na remonty i na kase z UE. ...dodaje zdjecia z wczoraj .