Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Lubinicko
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Mirek KołodziejDaniel BrzezińskiJoanna Kwoka

Lubinicko

Lubinisco, Villa Martini, Merzdorf

Województwo:lubuskie
Powiat:świebodziński
Gmina:Świebodzin
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII/XIX, k. XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 2027 z 17.10.1973
Park:nr rej.: 3203 z 27.12.1983

Stan obecny

Pozostaje w rękach Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa.

Historia

Założenie dworskie składa się z dworu zbudowanego ok. 1800 r., neorenesansowego pałacu z 1886 r. oraz parku i folwarku. Pałac został dobudowany do starszej bryły dworu w okresie, w którym właścicielem majątku była rodzina Schulzów. Następnie dobrami zarządzał Anton Hauk.
Od roku 1945 obiekt użytkowany przez PGR, a następnie Agencję Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa.

Opis

Neorenesansowy pałac, którego bryła została dostawiona prostopadle do szczytu budynku dworu istniejącego od 1800 r. Obydwa budynki zostały połączone łącznikiem, którym umieszczono reprezentacyjne wejście główne. Pałac jednokondygnacyjny z wysokim podpiwniczeniem i wysokim dwuspadowym dachem z użytkowym poddaszem. Elewacje szczytowe dwukondygnacyjne zostały bogato ozdobione detalem architektonicznym. Otwory okienne umieszczono symetrycznie są prostokątne, ujęte obramieniami zwieńczonymi trójkątnymi i łukowymi naczółkami, wspartymi na konsolkach i pilastrach. Pomiędzy oknami prostokątne płyciny, zaś po bokach płyciny koliste, w których umieszczono kobiece popiersia. W narożnikach dworu i pałacu, od strony łącznika dwie wystające ponad kalenice dachów, ośmiokątne wieżyczki. Są one nakryte cebulastymi hełmami. Wejście znajdujące się w łączniku poprzedzono arkadami, które wspierają umieszczony na jego dachu taras. We wnętrzach zachowało się wiele oryginalnych elementów wystroju i wyposażenia, boazerie, schody z ozdobną balustradą, malarska dekoracja sklepień, sztukatorskie i lustrzane zdobienia oraz kominki i cześć umeblowania.

Park

Park pałacowy.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa4 lata i 4 miesiące temu
Dalszy ciąg historii pałacu jest niewesoły. AWRSP sprzedała obiekt spółce, która ma go, mówiąc krótko - w nosie. https://swiebodzin.naszemiasto.pl/lubinicko-gm-swiebodzin-przez-lata-palac-z-dworem-byl/ar/c8-5017720