Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się
Miniatura Lipinki Łużyckie
zdjęcie z archiwum Lubuskiego Konserwatora Zabytków

Lipinki Łużyckie

Województwo:lubuskie
Powiat:żarski
Gmina:Lipinki Łużyckie
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, 2 poł. XVIII - XIX w.
Obiekt:dwór, nr rej.: 2058 z 30.04.1971
Park:nr rej.: 3198 z 27.12.1983

Stan obecny

Dwór został przeznaczony i zaadaptowany na mieszkania i tak jest użytkowany.

Historia

Lipniki Łużyckie to wieś o średniowiecznym rodowodzie położona na trakcie solnym. Wielokrotnie dzielona i scalana przechodziła przez ręce wielu właścicieli, dzięki czemu we wsi zostały zbudowane dwa dwory i pałac, a Lipinki składały się z Dolnych, Górnych i Środkowych. Tu opisywany obiekt to dwór zbudowany dla von Blankensteinów w roku 1754 leży na terenie Lipinek Dolnych. W 1775 r. majątek przejęli Rabenauowie, a następnie właścicielami Lipinek Łużyckich Dolnych byli von Steindelowie, von Schönermarkowie, a od roku 1859 Schlichtingowie, zaś później właściciele mieszczańscy. Na przełomie XVIII i XIX w. wybudowano budynki gospodarcze, a na przełomie XIX i XX w. (inna wersja 1860 r.) neoklasycystyczny pałac. Po wojnie budynek został przebudowany, zlikwidowano detal architektoniczny oraz zamurowano cześć okien. Obecnie dwór używany jest do celów mieszkalnych.

Opis

Barokowy dwór, zbudowany na planie prostokąta, piętrowy, nakryty dachem czterospadowym. Elewacja frontowa zakomponowana symetrycznie, pięcioosiowa, z wejściem głównym na osi. Pierwotnie wejście zdobił barokowy portal z piaskowca, z którego do dziś zachował się tylko herb von Blankensteinów. Detal architektoniczny usunięto w latach 80-tych, a były to gładkie lizeny w narożach budynku oraz opaski ujmujące otwory okienne, a także tynkowe prostokąty pomiędzy oknami pierwszej i drugiej kondygnacji.

Park

Park krajobrazowy z XIX w. w Lipinkach Łużyckich Środkowych przy drugim dworze.

Inne

2 oficyny, nr rej.: 2058 z 30.04.1971
Kościół z XIV w. z wieżą dostawioną w roku 1518.
Oficyna dworska, w Lipinkach Dolnych, obok dworu, z 2 poł. XVIII wieku.
Dwór w Lipinkach Łużyckich Środkowych wzniesiony w końcu XVIII w., w wyniku rozbudowy średniowiecznej wieży mieszkalnej.
Pałac neoklasycystyczny z 1860 roku, położony w pobliżu barokowego dworu.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.