Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się

Lasocin

Lessendorf

Województwo:lubuskie
Powiat:nowosolski
Gmina:Kożuchów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XIX, 1904 r.
Obiekt:pałac, nr rej.: 1904 z 14.04.1971 i z 5.05.1971
Park:nr rej.: 3042 z 28.07.1978

Stan obecny

W obiekt jest w rękach osoby prywatnej i trwają w nim prace remontowe.

Historia

Budowę XVII wiecznego pałacu, wsi powstałej już na przełomie XII i XIII w., przypisuje się Hansowi Rudolfowi von Landskron, a datuje na lata 1679- 1689. W tym czasie powstało założenie pałacowe wraz z parkiem i folwarkiem. Jeszcze pod koniec XVII w. majątek przechodzi w ręce hrabiów von Globen, którzy na początku XVIII w. dobudowują do fasady pałacu portal balkonowy z piaskowca, umieszczając w nim kartusz herbowy. W roku 1763 posiadłość kupuje emerytowany pułkownik armii pruskiej, Lewin von Dingelstädt, powiększa park i zakłada dwa stawy, jeden ozdobny z wyspą, drugi hodowlany. W połowie XIX w. przeprowadzono remont pałacu. W roku 1870 staje się on własnością Franciszka Erhardta, a w 1910 przechodzi w ręce rodziny von Prittwitz - Gaffon, w których pozostaje do końca 1944 r. W tym czasie dokonywane są dalsze przebudowy, nie zmieniające jednak kształtu bryły.
Po II wojnie światowej pałac wraz z folwarkiem użytkowany był przez PGR. Pod koniec XX w. pałac przechodzi w ręce prywatnego właściciela, który podjął się wyremontowania obiektu.

Opis

Barokowy pałac zbudowany na rzucie prostokąta, z bocznymi skrzydłami od strony fasady, co stworzyło kształt litery U. Budynek dwukondygnacyjny, podpiwniczony, nakryty wysokim dachem czterospadowym. Elewacje zakomponowane symetrycznie. W osi środkowej elewacji frontowej wejście główne obramowane dekoracyjnym portalem, przechodzącym w balkon w górnej partii. Nad drzwiami umieszczono herb rodu von Globen. W dachu, centralnie umieszczono wystawkę z otworem okiennym i zegarem. Elewacja frontowa to trzy osie bryły głównej i po trzy osie skrzydeł, a nad każdym z nich, w dachu umieszczone po dwie wystawki. Otwory okienne prostokątne. Detal architektoniczny to boniowane lizeny między osiami okien, boniowane obramowania okien, na parterze naczółki utworzone z dwóch połączonych wolut, płyciny podokienne oraz murowana, ażurowa balustrada balkonu. We wnętrzach zachowały się sztukaterie sufitów w kilku pomieszczeniach oraz przesklepiona koncha w ścianie podestu klatki schodowej.

Park

Park krajobrazowy z dwoma połączonymi ze sobą stawami.

Inne

Folwark.
W okolicy Lasocina zachowały się ślady osadnictwa (neolitycznej osady) sięgające czasów młodszej epoki kamienia oraz cmentarzysko z okresu tzw. kultury łużyckiej (I w. p.n.e.)


tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.