Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Kursko
2012, zdjęcie Marek Jakubowski
Miniatura KurskoMiniatura KurskoMiniatura KurskoMiniatura KurskoMiniatura KurskoMiniatura KurskoMiniatura KurskoMiniatura Kursko

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek JakubowskiJoanna Kwoka

Kursko

Kurzig, Corsike

Województwo:lubuskie
Powiat:międzyrzecki
Gmina:Międzyrzecz
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: 241 z 22.03.1979

Stan obecny

Właściciel pałacu przeprowadza prace adaptacyjne, by dostosować obiekt do funkcji turystycznych.

Historia

Zespół pałacowo ? parkowy znajduje się w części wsi o średniowiecznej metryce. Pałac został wzniesiony dla rodziny von Kalckreuth w końcu XVIII w. Byli oni jego właścicielami do 1945 r. W latach 1865 ? 1870 r. Jan Zygmunt Kalckreuth pałac rozbudował, nadając mu cechy neoklasycystyczne.
Po wojnie pałac został przeznaczony na ośrodek kolonijny, później przeszedł w zarząd poznańskiej AWF, a latach 90-tych został sprzedany.

Opis

Pałac zbudowany na rzucie prostokąta. Bryła główna od strony elewacji frontowej parterowa, zaś od strony elewacji tylnej dwukondygnacyjna, co jest warunkowane ukształtowaniem terenu ? pałac został założony na skarpie opadającej w stronę jeziora. Przykryta została wysokim dachem dwuspadowym z użytkowym poddaszem. Elewacje zakomponowano niesymetrycznie. Ryzalit elewacji frontowej oraz ryzalit elewacji tylnej nie zostały umieszczone centralnie, lecz przesunięte w stronę zachodnią i są wyższe o jedną kondygnację dzieląc bryłę główną na dwie części o różnej długości. Ryzality zwieńczono trójkątnymi naczółkami i nakryto dwuspadowym dachem z kalenicą położoną prostopadle do kalenicy bryły głównej. Są one czteroosiowe, więc ze względu na umieszczone w owych ryzalitach otwory wejściowe, ryzality też są zakomponowane niesymetrycznie. Do naroży fasady dostawione trzykondygnacyjne wieże, jedna zbudowana na planie koła, zaś druga, sześcioboku foremnego. W elewacji bocznej (zachodniej) na osi ryzalit z dodatkową dobudówką. Bogaty detal architektoniczny to: boniowanie, profilowane gzymsy i opaski, kroksztyny okapowe w formie konsoli. Elewacja parkowa (tylna) ozdobiona płycinami podokiennymi i podokapnikowymi, wypełnionymi dekoracją kwiatową.

Park

Rozległy park krajobrazowy rozciągający się od pałacu do jeziora Kursko.

Inne

Folwark.


tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.