Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Kruszyna
2012, zdjęcie Marek Jakubowski

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Jakubowski

Kruszyna

Województwo:lubuskie
Powiat:zielonogórski
Gmina:Sulechów
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór (rządcówka), nr rej.: 1944 z 21.04.1971

Stan obecny

W budynku dworu, będącym własnością prywatną, mieszczą się biura prowadzonego na terenie byłego majątku(folwarku) kruszyńskiego, gospodarstwa rolnego.

Historia

Klasycystyczny dwór został wzniesiony w Kruszynie w 1816, lecz nie można ustalić do kogo należała w tym czasie część wsi, w której założono dwór. Właścicielami podzielonej wsi były trzy rodziny: von Troschke, von Bone oraz Steinbart. Budynek pierwotnie założony na planie prostokąta, na przełomie wieków XIX i XX powiększony o dobudówkę dostawioną do elewacji bocznej. Po wojnie dwór był siedzibą PGR, a następnie przedszkola, zaś obecnie jest własnością spółki, która jest właścicielem całego założenia dworsko ? folwarcznego. Dwór przeszedł gruntowny remont i mieści biura prowadzonego tutaj gospodarstwa rolnego.

Opis

Dwór zbudowany na planie prostokąta, parterowy, wysoko podpiwniczony, nakryty dachem dwuspadowym z naczółkami od strony fasady. Od strony elewacji bocznej prawej czworoboczna przybudówka przykryta dachem płaskim. Elewacja frontowa pięcioosiowa z wejściem na osi poprzedzonym portykiem do którego prowadzą wachlarzowe schody. Portyk wsparty na sześciu głowicach wzorowanych na doryckich. Nad otworem drzwi umieszczono datę 1816. Elewacja tylna również pięcioosiowa, zakomponowana symetrycznie, z jednobiegowymi schodami lustrzanymi, a w połaci dachowej trzy powieki. Okna prostokątne ujęte opaskami. W szczytowych częściach elewacji bocznych pary okien flankowane okulusami.

Park

Park założony przy pałacu.

Inne

Folwark
Klasycystyczny pałac z przełomu XVIII i XIX w.


tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.