Skatalogowanych zabytków: 11297
Zarejestruj się
Miniatura Kownaty
2012, zdjęcie Marek Jakubowski
Miniatura Kownaty

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek JakubowskiPatryk Spurgiasz

Kownaty

Województwo:lubuskie
Powiat:sulęciński
Gmina:Torzym
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór, nr rej.: 562 z 30.05.1963

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Kownacki dwór wybudowano w 1798 r. dla rodziny von Winning, której własnością w tym czasie była jedna z trzech części wsi, która następnie, w roku 1806 przechodzi w ręce rodziny von Glaubitz, a następnie Witte, von Knobelsdorfów i następne rodziny. Od poł. XIX w. aż do 1945 r. dwór należał do rodu von Wrede.
Był to budynek założony na planie prostokąta o symetrycznie zakomponowanej elewacji z wejściem w części środkowej. Około roku 1915 dwór został rozbudowany, dostawiono przybudówkę, która wydłużyła budynek o dwie osie okienne. Około roku 1930 przebudowany został dach. Po wojnie obiekt był użytkowany przez PGR, jako budynek mieszkalno ? biurowy. Od 1990 r. jest należy do właściciela prywatnego.

Opis

Klasycystyczny budynek wybudowany na planie wydłużonego prostokąta, parterowy, podpiwniczony z dwukondygnacyjnym poddaszem, którego pierwsza kondygnacja jest użytkową. Przykryty dachem mansardowym z trójkątnym frontonem nad portalem w elewacji frontowej oraz z wystawkami okiennymi, przykrytymi daszkami dwuspadowymi. W górnej połaci dachu wole oka. W elewacji tylnej (ogrodowej) wykusz przykryty dachem jednospadowym. Osie okien rozdzielono pilastrami. Wysoki cokół z otworami okiennymi doświetlającymi piwnice. Otwór drzwiowy został ozdobiony boniowanym portalem, zaś okna ujęto w opaski.

Park

Park krajobrazowy założony w XIX w. z dwoma stawami. Na jego terenie głównie drzewa liściaste: kasztanowce, buki, graby, platany i klony.

Inne

Zabudowania gospodarcze ulokowane przy drodze prowadzącej na dziedziniec. Przy dziedzińcu ulokowano stajnię, długi budynek z XIX w.


tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.