Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się
Miniatura Kosierz
zdjęcie z archiwum Lubuskiego Konserwatora Zabytków

Kosierz

Województwo:lubuskie
Powiat:krośnieński
Gmina:Dąbie
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, k. XVII, XVIII, XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 290 z 12.04.1961 oraz 2126 z 7.05.1971
Park:nr rej.: 3216 z 30.05.1984

Stan obecny

Własność prywatna - budynek popada w ruinę.

Historia

Najstarsza wzmianka o Kosierzy pochodzi z roku 1305, jednak dopiero Georg Sigmund von Knobelsdorff nabywca Kosierza w 1700 r. zaczyna budowę barokowego pałacu. W połowie XIX w. właścicielami majątku są von Kottwitzowie i roku 1854 przeprowadzają gruntowny remont budynku. Pomimo dużych zmian (m.in. wymiana dachu, zmiana wystroju architektonicznego elewacji, dołączono przybudówkę) pałac zachował cechy stylu barokowego. Po roku 1945 pałac był użytkowany przez PGR. W 1975 r. przeprowadzono gruntowny remont, sprzedany w roku 1990 jest zaniedbany i popada w ruinę.

Opis

Pałac położony pomiędzy dwoma stawami, wybudowany na planie litery U, dwukondygnacyjny, z użytkowym poddaszem. Bryła główna została nakryta dachem dwuspadowym. Pomiędzy skrzydłami bocznymi umieszczono wejście główne wiodące przez poprzedzoną szerokimi schodami parterową przybudówkę. Nad przybudówką taras. Otwór wejściowy zamknięty łukiem półokrągłym a nad nim kartusze herbowe Egona von Kottwitz i Nory von Bolschwing ? właściciela pałacu i jego małżonki. Skrzydła boczne przykryte dachami trzyspadowymi są trzyosiowe, a w ich osiach środkowych umieszczono na wysokości piętra balkony. Pozostałe elewacje ozdobione są gzymsem międzykondygnacyjnym oraz prostymi naczółkami zwieńczającymi otwory okienne na wysokości piętra. We wnętrzach zachowały się sztukaterie.

Park

Park krajobrazowy z oranżerią i aleją bukową, założony w poł. XIX w. Przez środek parku przepływa strumień, zaś po bokach znajdują się dwa stawy. Na terenie jest 39 gatunków krzewów i drzew, niektóre z nich mają charakter pomnikowy.

Inne

Folwark ? budynki gospodarcze z 1 poł. XIX. skupione przy dziedzińcu, na które składają się: gorzelnia (piętrowa), stajnia i cztery stodoły.
Średniowieczny kościół z XIII w. gotycki, murowany z kamienia polnego.
Oranżeria z końca XVIII w.
Folwark, nr rej.: 2127 z 7.05.1971

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.