Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się
Miniatura Kosieczyn
2001
Miniatura KosieczynMiniatura KosieczynMiniatura Kosieczyn

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekKarol Barsolis Turysta Kulturowy

Kosieczyn

Kuschten

Województwo:lubuskie
Powiat:świebodziński
Gmina:Zbąszynek
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Własność spółki Skarbu Państwa. palac czeka na remont - na pieniadze z UE

Historia

Neogotycki pałac w Kosieczynie został założony w 2 poł. XIX w., obok barokowego dworu z końca XVIII w., przez ówczesnego właściciela majątku Wojciecha Zakrzewskiego. Dobra kosieczyńskie pozostają w rękach rodziny Zakrzewskich do lat przedwojennych, kiedy to majątek przechodzi w ręce Hartha z Berlina
Po wojnie własność Skarbu Państwa, użytkowany przez Gospodarstwo Hodowli Roślin. Obecnie jest własnością spółki Skarbu Państwa.

Opis

Głowna bryła pałacu została zbudowana na planie prostokąta, jest jednak silnie rozczłonkowana poprzez zastosowanie różnorodnej dekoracji w postaci doklejonych ryzalitów i innych zróżnicowanych elementów architektonicznych jak ganek czy taras. Budynek został bogato, ale też dosyć dowolnie ozdobiony neogotyckim detalem, takimi elementami jak sterczyny czy pinakle. Otwory okienne również potraktowano dowolnie stosując niejednorodność form wykrojów. Brak też przewiązania architektonicznych form dekoracyjnych z konstrukcją budynku, jego strukturą, co stawia pałac w Kosieczynie w nurcie tzw. fazy dekoracyjnej neogotyku. Rozwiązania takie łączono często z parkami o charakterze krajobrazowym, do których wprowadzano sztuczne ruiny, co miało miejsce i w tym przypadku.

Park

Park krajobrazowy. Niegdyś pałac był otoczony pięknym ogrodem różanym, po którym nie ma dziś śladu, zachowała się tylko grota w postaci romantycznych ruin.

Inne

Modrzewiowy kościół z około 1408 r.
W pobliżu kościoła wznosi się barokowy dwór Lossowów z końca XVIII wieku.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 3 lata i 6 miesięcy temu
Piękna bryła pałacu w Kosieczynie - lubuskie tuz przy granicy z Wielkopolska - Zbąszyn .
Pałac obecnie jest nie zamieszkały , -chyba czeka na remont ,jest ogrodzony ..

PS..co do opisu. Niemiec Hardt był w Hakacie -wroga Polakom organizacja niemiecka ,która przejmowała (odbierała ) majątki Polaków na naszych ziemiach podczas zaborów..to samo zrobił w Wąsowie gdzie przejął (odebrał ) majątek Sczanieckich - za udział Emilii w powstaniach .Podstawowym i nieartykułowanym nigdy wprost celem Hakaty była ostateczna germanizacja ziem polskich w zaborze pruskim – na rdzennie ziemiach polskich