Skatalogowanych zabytków: 11198
Zarejestruj się
Miniatura Kosieczyn
2001

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.2254, 15.8227

Kosieczyn

Kuschten

Województwo:lubuskie
Powiat:świebodziński
Gmina:Zbąszynek
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Własność spółki Skarbu Państwa.

Historia

Neogotycki pałac w Kosieczynie został założony w 2 poł. XIX w., obok barokowego dworu z końca XVIII w., przez ówczesnego właściciela majątku Wojciecha Zakrzewskiego. Dobra kosieczyńskie pozostają w rękach rodziny Zakrzewskich do lat przedwojennych, kiedy to majątek przechodzi w ręce Hartha z Berlina
Po wojnie własność Skarbu Państwa, użytkowany przez Gospodarstwo Hodowli Roślin. Obecnie jest własnością spółki Skarbu Państwa.

Opis

Głowna bryła pałacu została zbudowana na planie prostokąta, jest jednak silnie rozczłonkowana poprzez zastosowanie różnorodnej dekoracji w postaci doklejonych ryzalitów i innych zróżnicowanych elementów architektonicznych jak ganek czy taras. Budynek został bogato, ale też dosyć dowolnie ozdobiony neogotyckim detalem, takimi elementami jak sterczyny czy pinakle. Otwory okienne również potraktowano dowolnie stosując niejednorodność form wykrojów. Brak też przewiązania architektonicznych form dekoracyjnych z konstrukcją budynku, jego strukturą, co stawia pałac w Kosieczynie w nurcie tzw. fazy dekoracyjnej neogotyku. Rozwiązania takie łączono często z parkami o charakterze krajobrazowym, do których wprowadzano sztuczne ruiny, co miało miejsce i w tym przypadku.

Park

Park krajobrazowy. Niegdyś pałac był otoczony pięknym ogrodem różanym, po którym nie ma dziś śladu, zachowała się tylko grota w postaci romantycznych ruin.

Inne

Modrzewiowy kościół z około 1408 r.
W pobliżu kościoła wznosi się barokowy dwór Lossowów z końca XVIII wieku.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.