Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się
Miniatura Konradowo
2013, zdjęcie Zdzisław Wasiołka
Miniatura KonradowoMiniatura Konradowo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Zdzisław Wasiołka

Konradowo

Województwo:lubuskie
Powiat:wschowski
Gmina:Wschowa
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac (nr 1), nr rej.: 995/A z 28.11.1985

Stan obecny

Obecnie pałac pełni funkcje mieszkalne.

Historia

Założenie w Konradowie zbudowane pod koniec XIX w. dla Hermana Knauera składa się z pałacu wraz z parkiem, dziedzińca z budynkami gospodarczymi oraz kolonii mieszkalnej. Wiadomości na temat dóbr konradowskich są bardzo skąpe, wiadomo, iż w latach 1935 ? 1941 właścicielem był Robert Weimar. Po wojnie obiekt był zarządzany przez miejscowy PGR. Obecnie pałac pełni funkcje mieszkalne.

Opis

Pałac w stylu eklektycznym zbudowany na rzucie zbliżonym do litery H, z silnie wysuniętym parterowym ryzalitem z tarasem umieszczonym w elewacji tylnej. Główną część budynku stanowi trzykondygnacyjne skrzydło środkowe z dwuspadowym dachem. Skrzydła boczne są dwukondygnacyjne z użytkowym poddaszem, nakryte dachami czterospadowymi. Cały budynek podpiwniczony. W elewacji frontowej trzy środkowe osie zaakcentowano pseudoryzalitem zakończonym trójkątnym szczytem. W ryzalicie centralnie, w przyziemiu, umieszczone wejście flankowane pilastrami, a na nich trójkątny przyczółek. Podział horyzontalny elewacji przeprowadzony został cokołem z gzymsem oraz gzymsem nad drugą kondygnacją. Pionowo elewację dzielą osie okien i boniowania umieszczone w narożach budynku. Otwory okienne w przyziemiu zamknięto półkoliście i ujęto po bokach lizenami podtrzymującymi archiwoltę łuku. Okna pierwszej kondygnacji i poddasza otoczono prostymi opaskami.

Park

Park krajobrazowy z końca XIX w.

Inne

Obok pałacu rozciąga się obszerny zespół zabudowań folwarcznych ? budynków gospodarczych i mieszkalnych, zbudowanych w tym samym czasie co dwór.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.