Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Kolesin
zdjęcie z archiwum Lubuskiego Konserwatora Zabytków

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.1363, 15.7554

Kolesin

Województwo:lubuskie
Powiat:zielonogórski
Gmina:Babimost
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór, nr rej.: 1942 z 21.04.1971

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Nie jest jednoznacznie określony moment budowy dworu. Przyjmuje się, iż powstał wraz z założeniem folwarcznym w początkach XIX w. Niektórzy specjaliści jednak określają budowę dworu na XVI lub XVII, ze względu na kompozycję całego założenia folwarcznego oraz cechy barokowe obiektu. 250-letnie drzewa również wskazują na możliwość powstania założenia dworskiego już wcześniej. Od 1725 r. właścicielami Kolesina jest rodzina von Stosch i należałoby uznać, iż to Stochowie postawili ów dwór. W roku 1870 majątek przechodzi w ręce rodziny von Fuchs, a następnie w 1929 r. Ignacego Savrazina z Berlina. Po wojnie staje się własnością Skarbu Państwa i przechodzi w zarząd PGR. W 1998 zostaje sprzedany.

Opis

Dwór został wzniesiony na planie prostokąta. Jednokondygnacyjny budynek z użytkowym poddaszem, częściowo podpiwniczony, przykryty mansardowym dachem z oknami w kształcie wolego oka. Elewacja frontowa podkreślona centralnie umieszczonym pseudoryzalitem zakończonym facjatką. Facjatka została zwieńczona trójkątnym szczytem, udekorowanym profilowanym gzymsem, a z obu jej stron w połaci dachu wystawki okienne. Narożniki pseudoryzalitu i facjatki podkreślone lizenami. Podział horyzontalny elewacji tworzy cokół i profilowany gzyms. W piwnicach zachowała się posadzka z cegły i polnych kamieni oraz fragmenty dekoracji sztukatorskiej.

Park

Park krajobrazowy związany z dworem, przypuszczalnie z tego samego okresu.

Inne

Zabudowania folwarczne: dawna stajnia, kuźnia, obory, dawna gorzelnia oraz budynki mieszkalne i stodoła z tego samego okresu co dwór.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.