Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Klenica
2000
Miniatura KlenicaMiniatura KlenicaMiniatura KlenicaMiniatura KlenicaMiniatura KlenicaMiniatura KlenicaMiniatura KlenicaMiniatura KlenicaMiniatura KlenicaMiniatura KlenicaMiniatura KlenicaMiniatura KlenicaMiniatura KlenicaMiniatura KlenicaMiniatura KlenicaMiniatura KlenicaMiniatura KlenicaMiniatura KlenicaMiniatura Klenica

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Klenica
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał SpychałaPavel KomárekJoanna Kwoka

Klenica

Kleinitz

Województwo:lubuskie
Powiat:zielonogórski
Gmina:Bojadła
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Budynek nie użytkowany od 2007, należy do Gminy Bojadła i obecnie jest wystawiony na sprzedaż.

Historia

Pałac myśliwski wybudowany w roku 1884 wg projektu Dimkego dla Antoniego Wilhelma księcia Radziwiłła, w roku 1891 przechodzi we władanie Marii Doroty, żony księcia Radziwiłła. Maria Radziwiłł w roku 1905 rozbudowuje pałac, który następnie pełni funkcję letniej rezydencji księżnej. Księżna w testamencie zapisuje majątek Stanisławowi Wilhelmowi Radziwiłłowi, lecz niestety po jej śmierci, z powodu posiadania przez Stanisława Wilhelma rosyjskiego obywatelstwa, nie może on przejąć majątku położonego na terenie Państwa Pruskiego. Posiadłość została oddana w przymusowy zarząd, a po śmierci księcia Radziwiłła sprzedana w 1922 r. Śląskiemu Towarzystwu Ziemskiemu, które zbyło część majątku wraz z pałacem Johanowi Jackobowi Bowinckel z Berlina. Po roku 1945 w budynku pałacu mieściły się biura PGR-u, zaś od 1958 r. Lubuski Uniwersytet Ludowy. W latach 90-tych pałac był użytkowany przez Specjalny Ośrodek Szkoleniowo ? Wychowawczy, następnie, do roku 2006, przez Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapeutyczny. Pałac od stycznia 2007 r. nie jest użytkowany.

Opis

Pałac pierwotnie składał się bryły głównej i bocznego skrzydła. Główna część budynku mieściła apartamenty, zaś skrzydło boczne na piętrze salę myśliwską, a w przyziemiu pomieszczenia dla służby. Na połączeniu korpusu i skrzydła umieszczono czterokondygnacyjny, czteroboczny ryzalit zwieńczony drewnianym belwederem. W czasie przebudowy pałacu dokonanej przez Marię Radziwiłł rozebrano belweder, a na jego miejscu postawiono ośmioboczny tambur zakończony hełmem z latarnią. Jednocześnie wydłużono skrzydło boczne o jeden człon, który od strony parku został zwieńczony szczytem nakrytym dwuspadowym dachem, zaś na jego skraju została dostawiona wieża zamknięta stożkowym hełmem. Obydwa skrzydła przykryte wysokimi dachami dwuspadowymi, dach korpusu przepruty lukarnami.

Park

Park założony przez Antoniego Radziwiłła w latach 1880-1890 o powierzchni 7 ha. W parku występują 23 gatunki krzewów i drzew, połączone kanałami zbiorniki wodne z wyspami, głazy narzutowe, polany i aleje.

Inne

Trzynawowy kościół klasycystyczny z 1793 r.
Szkoła z 1 poł. XIX w. Budynek klasycystyczny, parterowy, nakryty dachem mansardowym.
Część zabudowy mieszkalnej wsi z XIX i początków XX w.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.