Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Jelenin Górny
2021, zdjęcie Joanna Kwoka
Miniatura Jelenin GórnyMiniatura Jelenin GórnyMiniatura Jelenin GórnyMiniatura Jelenin GórnyMiniatura Jelenin GórnyMiniatura Jelenin GórnyMiniatura Jelenin Górny

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Jelenin Górny
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Joanna Kwoka

Jelenin Górny

Hirschfeldau

Województwo:lubuskie
Powiat:żagański
Gmina:Żagań (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII - XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 3079 z 23.08.1979
Park:nr rej.: 3180 z 3.08.1981

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Pałac zbudowany w latach 1791 ? 1805, w czasie gdy właścicielką Jelenina Górnego i Dolnego była Charlotta von Franckenberg. Wówczas to powstała bryła główna. W 2 poł. XIX w. właścicielem zostaje Johann Louis Bonte i wtedy to, w latach 1869-1871 zostaje dobudowana palmiarnia i zmieniony wystrój elewacji oraz wnętrz. Po II w. ś. pałac przeszedł w ręce Skarbu Państwa, zaś dziś jest w rękach właściciela prywatnego.

Opis

Budynek zbudowany na planie prostokąta, dwukondygnacyjny z wysokimi piwnicami, przykryty czterospadowym dachem. Elewacja frontowa podkreślona centralnie umieszczonym ryzalitem o formie dwukondygnacyjnej loggii. Ryzalit został zwieńczony w partii dachu naczółkiem z niszą. Przez obydwa piętra ryzalitu biegną dwie kolumny. Na wysokości drugiej kondygnacji tralkowa balustrada. Okna parteru wieńczą trójkątne naczółki wsparte na rzeźbionych konsolkach. Otwory okienne na wysokości piętra ozdobione częściowo zachowanymi zamkniętymi łukowo naczółkami. Horyzontalnie elewacja została przedzielona fryzem płaskorzeźbionym wzorem winnej latorośli, umieszczonym między kondygnacjami. Elewacja tylna urozmaicona czterokolumnowym portykiem. Na kolumnach zakończonych korynckimi głowicami architraw z kroksztynami, a nad nim trójkątny tympanon. W licu tympanonu obwiedzionego fryzem kostkowym laur z datą 1871. W przyziemiu portyku, trzy dolne osie wypełnione oknami zamkniętymi półkoliście. Elewacja boczna (północna) z pseudoryzalitem na odcinku dwóch środkowych osi i na tej szerokości schody prowadzące na poziom parteru. W elewacji południowej dostawiona parterowa przeszklona oranżeria z tarasem wspartym na dużych arkadach. W partii dachu elewacje zamknięte tralkową balustradą przerywana krótkimi słupkami, na których były umieszczone wazy.

Park

Park krajobrazowy.

Inne

Folwark.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

danuta newelska12 lat i 2 miesiące temu
Fotka nie odzwierciedla tego jak tam jest cudownie. Miałam szczęście zobaczyć.