Skatalogowanych zabytków: 11276
Zarejestruj się
Miniatura Jasień
2018, zdjęcie Andrzej Kwasik
Miniatura JasieńMiniatura JasieńMiniatura JasieńMiniatura JasieńMiniatura JasieńMiniatura JasieńMiniatura JasieńMiniatura JasieńMiniatura JasieńMiniatura JasieńMiniatura Jasień

Lokalizacja

Współrzędne - GPS - (zapis dziesiętny):51.7519, 15.0168

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Eckhard HuthJerzy MrozekAndrzej Kwasik

Jasień

Gozewa, Gassen

Województwo:lubuskie
Powiat:żarski
Gmina:Jasień
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: 476 z 20.05.1963

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Budowa pałacu w Jasieniu została rozpoczęta w roku 1764, zaś w 1776 r. majątek jasieński został zlicytowany i przeszedł w ręce Abrahama Gottfrida Philippa von Rabenau, który dokończył budowy. Następnym właścicielem, już od 1791 r., był kapitan Ksawery von Plötz, a następnie jego potomkowie (syn Ksawerego ? kapitan Balthazar Erdman von Plötz). Różne źródła przedstawiają różnych właścicieli. W 1831 roku dziedzicem majątku Jasień został Ludwik von Rabenau. Dobra ulegają podziałowi w 2 poł. XIX w., Jasień przestaje być dobrem szlacheckim. Znów przechodzi przez wiele rąk. W 1872 wymieniani są jako właściciele pałacu kupiec Bruno Hering z Drezna i przemysłowiec Gustaw Müller. W 1881r. pałac zakupiło miasto i do roku 1945 mieściła się w pałacu siedziba władz miejskich ? ratusz. Po wojnie pałac przeszedł w posiadanie GS ?Samopomoc Chłopska?. Przeprowadzono remonty: w 1964 r. usuwając jednocześnie detal sztukatorski oraz w latach 90-tych, wtedy zlikwidowano sklepienia krzyżowe. Budynek należy do właściciela prywatnego i od kilku lat jest nie użytkowany, wymaga remontu.

Opis

Barokowy pałac zbudowany na planie wydłużonego prostokąta, z kwadratową, niedużą przybudówką. Budynek dwukondygnacyjny przykryty dachem mansardowym z oknami typu wole oko. Parterowa przybudówka przykryta dachem naczółkowym. Elewacja frontowa budynku zakomponowana symetrycznie jedenastoosiowa z pseudoryzalitem w części środkowych pięciu osi. Pseudoryzalit zwieńczony naczółkiem, w którego płaszczyźnie umieszczono motywy panoplii. Wejście do budynku w przyziemiu na osi elewacji. Pomiędzy trzema środkowymi oknami pierwszej i drugiej kondygnacji umieszczono płyciny. W środkowej płycinie zachowały się dwa kartusze herbowe. Elewacja frontowa pozbawiona innych dekoracji, zaś w elewacjach pozostałych otwory okienne ujęte w opaski. We wnętrzu zachowały się fragmenty sklepień krzyżowo-kolebkowych i stiukowej dekoracji sufitów.

Park

Park krajobrazowy.

Inne

Barokowy, jednonawowy kościół p.w. MB Różańcowej z lat 1733 ? 1734, z prostokątną wieżą z baniastym hełmem i iglicą. Dawniej ewangelicki.
Zachowana część zabudowy folwarcznej wybudowanej wraz z pałacem (ok. 1780 r.). Założenie umiejscowione na obrzeżach przypałacowego ogrodu to parterowe domy robotników, kordegardy i budynki gospodarcze. Większa część została wyburzona.
Symboliczny głaz z tablicą stojący w miejscu przebiegu 15 południka szerokości geograficznej, w oparciu o który mierzony jest czas środkowoeuropejski.
W Jasieniu dobrze zachowana zabudowa pochodząca z XVIII, XIX i początków XX w.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.