Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się
Miniatura Henryków
2012, zdjęcie Eckhard Huth

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Eckhard Huth

Henryków

Sprottischdorf

Województwo:lubuskie
Powiat:żagański
Gmina:Szprotawa
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII, 2 poł. XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 105 z 31.03.1961
Park:nr rej.: 3066 z 31.07.1978

Stan obecny

Obecnie w rękach prywatnych. W pałacu mieści się hotel.

Historia

Henrykowski pałac został zbudowany w roku 1782 dla Kaspara Adolfa von Knöbelsdorff, ówczesnego właściciela Henrykowa. W roku 1821 majątek przechodzi w ręce rodziny Neumann i wtedy to zostają przebudowane wnętrza pałacu. Pozostaje on własnością rodziny Neumann do 1945 r., następnie znacjonalizowany pozostaje do lat 90-tych w zarządzie PGR, kiedy przechodzi w zarząd Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie w rękach prywatnych. W pałacu mieści się hotel.

Opis

Barokowo-klasycystyczny pałac zbudowany na planie prostokąta, dwukondygnacyjny, z użytkowym poddaszem i wysokimi piwnicami. Druga kondygnacja niższa (mezzanino). Budynek przekryty dachem mansardowym. Dziewięcioosiowa elewacja frontowa w centralnej części, na odcinku pięciu osi, zwieńczona trójkątnym frontonem i podkreślona zdwojonymi pilastrami (pseudoryzalit), które pomiędzy pozostałymi pasami okien umieszczono pojedynczo. Zdwojenie pilastrów podkreśla również naroża budynku. Na osi wejście główne, do którego prowadzą wysokie schody z tralkową balustradą. Otwór wejściowy zamknięty łukowo podkreślone bogato udekorowanym portalem, złożonym z pilastrów zwieńczonych głowicami, na których umieszczono profilowany, wygięty w łuk gzyms. Otwory okienne parteru wysokie, prostokątne, podkreślone wąskimi płycinami. Okna mezzanino o kształcie zbliżonym do kwadratu ujęte w płyciny i podkreślone gzymsem międzyokiennym umieszczonymi w górnej partii pilastrów. Podział horyzontalny elewacji to wysoki boniowany gzyms cokołowy z okienkami doświetlającymi piwnice oraz profilowany gzyms wieńczący. Fronton z trzema prostokątnymi okienkami, nad którymi umieszczono profilowany gzyms. Elewacja tylna podobna do fasady, lecz w miejscu frontonu umieszczono tylko okienko w kształcie wolego oka. Elewacje boczne trzykondygnacyjne ? ostatnia kondygnacja na wysokości poddasza z pełnowymiarowymi otworami okiennymi. We wnętrzach, na piętrze częściowo zachował się sztukatorski wystrój sufitów.

Park

Park krajobrazowy, który został założony jako ogród w początkach XIX w., zaś w poł. XIX w. przekształcony w park ze stawem i wysepką.

Inne

2 oficyny, nr rej.: 105 z 5.07.1963
Zabudowania folwarczne usytuowane przy prostokątnym dziedzińcu to cztery budynki gospodarcze: dwie stodoły i stajnia zbudowane w 1842 roku oraz magazyn z roku 1845. Parterowe budynki nakryte dachami dwuspadowymi, z elewacjami zdobionymi lizenami i arkadowaniem.
Folwark, nr rej.: 1973 z 27 4.1973

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.