Skatalogowanych zabytków: 11276
Zarejestruj się
Miniatura Gorzyca
2012, zdjęcie Marek Jakubowski

Lokalizacja

Współrzędne - GPS - (zapis dziesiętny):52.4609, 15.496

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Jakubowski

Gorzyca

Ober Görzig, Gorithsie

Województwo:lubuskie
Powiat:międzyrzecki
Gmina:Międzyrzecz
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: KOK-I-783 z 15.02.1964 oraz 64 z 2.11.1976
Obiekt:pałac, nr rej.: KOK-I-554 z 20.06.1963

Stan obecny

Pałac wraz z folwarkiem jest własnością Aleksandra Bibicza.

Historia

Wieś pierwotnie należała do rodu Samsonów ? Wattów Gorzyckich (pierwsze wzmianki z 1303 r.). Przechodziła przez różne ręce, by w 2 poł. XVIII w. stać się własnością rodu von Kalckreuthów i to właśnie dla nich zbudowano omawiany pałac, a było to w latach 80-tych XVIII w., bądź na pocz. wieku XIX. Następnie budynek rozbudowany w XIX w. i na pocz. XX w., pozostaje w rękach von Kalckreuthów aż do II w. ś. Po roku 1945 zostaje znacjonalizowany i jest administrowany przez PGR, zaś od 1993 r. należy do Agencji Nieruchomości Rolnych. W 2007 pałac zostaje sprzedany i przechodzi w ręce prywatnego właściciela, Aleksandra Bibicza.

Opis

Barokowy budynek, dwukondygnacyjny, przykryty wysokim, czteropołaciowym, łamanym dachem mansardowym. Zbudowany na planie prostokąta, od strony elewacji wschodniej z pseudoryzalitem i przybudówką. Przybudówka parterowa, zamknięta półkoliście z tarasem, z którego prowadziły kiedyś schody z ozdobną balustradą. Od strony elewacji zachodniej pseudoryzalit na odcinku trzech środkowych osi. Otwory okienne prostokątne ujęte w opaski. W dachu umieszczono lukarny. Detal architektoniczny ocalał tylko w niedużej części ? to głowice pilastrów usuniętych, tak jak inne dekoracje, w czasie remontów dokonanych po 1945 r.

Park

Park krajobrazowy z pocz. XIX w. położony od strony północnej pałacu, leżący na skarpie, łączy się z lasem porastającym dolinę Obry (pow. ok. 10 ha).

Inne

Szachulcowa oficyna z XVII w.
Zabudowania folwarczne położone wokół prostokątnego dziedzińca, m.in. rządcówka i gołębnik, spichlerz, stodoły, stajnie, odgrodzone od wsi murowanym ogrodzeniem.
Jednonawowy kościół szachulcowy w 1736 r. z wieżą nakrytą baniastym hełmem z latarnią, z 1777 r.
Drewniana dzwonnica z poł. XIX w.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.