Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Glisno
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura GlisnoMiniatura GlisnoMiniatura GlisnoMiniatura GlisnoMiniatura GlisnoMiniatura GlisnoMiniatura GlisnoMiniatura GlisnoMiniatura GlisnoMiniatura GlisnoMiniatura GlisnoMiniatura GlisnoMiniatura GlisnoMiniatura GlisnoMiniatura GlisnoMiniatura GlisnoMiniatura GlisnoMiniatura GlisnoMiniatura GlisnoMiniatura GlisnoMiniatura GlisnoMiniatura GlisnoMiniatura GlisnoMiniatura GlisnoMiniatura Glisno

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Glisno
Zdjęcie Joanna Kwoka

Glisno

Gleißen

Województwo:lubuskie
Powiat:sulęciński
Gmina:Lubniewice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII/XIX w., nr rej.: KOK-I-540/63 z 30.05.1963 oraz 13 z 22.10.1976

Stan obecny

Własność Ośrodka Doradztwa Rolniczego. W pałacu mieści się hotel, są organizowane szkolenia, przyjęcia oraz wystawy i imprezy plenerowe.

Historia

Pałac, letnia rezydencja, zostaje wzniesiony w Gliśnie w 1793 r. dla Friedricha von Posera. Następny właściciel dokonuje rozbudowy obiektu przekształcając letnią rezydencję w uzdrowisko (lata 20-ste XIX w.). Pałac w roku 1837 przechodzi w ręce Israela Mosesa Henocha, który również go przebudowuje dodając do elewacji bocznych dwa pseudoryzality, zaś kopuła przykrywająca centralny ryzalit zostaje zwieńczona Gwiazdą Dawida. Budynek przekształcono w luksusowe kasyno z hotelem. W 1857 r. majątek przechodzi w ręce Hansa Karla von Wartenberg, który dostosowuje pałac do potrzeb rezydencji rodzinnej. Na początku XX w. Wartenbergowie rozbudowują pałac. Od strony elewacji północno ? zachodniej zostaje dostawione nowe skrzydło, do fasady taras z balustradą i nowe schody, a od elewacji ogrodowej ryzalit z kolumnowym portykiem. Wymieniono pokrycie dachowe. Po 1945 r. pałac wraz z całym majątkiem przechodzi w zarząd PGRu i w latach 1968-1972 zostaje wydzierżawiony Kaliskiej Fabryce Pluszu i Aksamitu. Przeprowadzono generalny remont dostosowując budynek do potrzeb ośrodka kolonijnego. W 1978 r. pałac w Gliśnie przechodzi w ręce Ośrodka Doradztwa Rolniczego i pełni funkcje ośrodka szkoleniowo - wypoczynkowego.

Opis

Pałac klasycystyczno-eklektyczny, nawiązujący do architektury pawilonów ogrodowych wznoszonych w XVIII w. na terenie Saksonii i Brandenburgii, założony na planie podłużnego, wąskiego prostokąta, dziewiętnastoosiowy, parterowy, z użytkowym poddaszem przykrytym dachem mansardowym z lukarnami o wolutowych spływach i wystawkami okiennymi. Elewacje dłuższe z trzema wejściami i szesnastoma oknami. Na osi budynku owalna sala nakryta cebulastym hełmem kopułowym. W ryzalitach umieszczono wejścia do budynku, w elewacji frontowej poprzedzone tarasem z rzeźbami, zaś w elewacji tylnej kolumnowym portykiem, z niszami bocznymi, zwieńczonym dekoracyjną balustradą. W niszach również ustawiono rzeźby. Wejścia boczne ozdobione pseudoryzalitami zaznaczonymi boniowaniem w tynku, poprzedzone schodami. Detal architektoniczny budynku to gzyms cokołowy i koronujący oraz boniowanie na odcinkach ryzalitów.

Park

Park krajobrazowy w stylu angielskim, z końca XIX w. z okazałymi dębami. W parku romantyczna ruina z 1 poł. XIX w. oraz mauzolea rodzin von Wartenberg, von Marwitz i Henoch.

Inne

Oficyna z przełomu XVIII i XIX w. wchodząca w skład zespołu pałacowego.
Kościół klasycystyczny z roku 1837
Pawilon parkowy ? sztuczna ruina.
Mauzoleum.


tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 3 lata i 12 miesięcy temu
Piekny zespół pałacowo-parkowy z folwarkiem w Gliśnie . Palac odrestaurowany w posiadaniu ODR .Osrodek Doradzctwa Rolniczego - lubuskie .,,dodaje zdjecia z wczoraj ..