Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Dzietrzychowice
2017, zdjęcie Zbójcerz z Witkowa
Miniatura DzietrzychowiceMiniatura DzietrzychowiceMiniatura DzietrzychowiceMiniatura DzietrzychowiceMiniatura DzietrzychowiceMiniatura DzietrzychowiceMiniatura DzietrzychowiceMiniatura DzietrzychowiceMiniatura DzietrzychowiceMiniatura DzietrzychowiceMiniatura DzietrzychowiceMiniatura DzietrzychowiceMiniatura Dzietrzychowice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Dzietrzychowice
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Zbójcerz z WitkowaAndrzej KwasikJoanna Kwoka

Dzietrzychowice

Dittersbach

Województwo:lubuskie
Powiat:żagański
Gmina:Żagań (wiejska)
Rodzaj obiektu:Zamek

Stan obecny

Własność prywatna. Ruiny.

Historia

Od średniowiecza w Dzietrzychowicach istniały trzy folwarki, z których środkowy należał do żagańskiego szpitala św. Ducha, a pozostałe do żagańskiego klasztoru augustynianów, zaś następnie do rodów Kolbichenów i Promniców, a od 1705 r. Reussów. Pozostałością folwarku dolnego jest budowla obronna (rycerska wieża mieszkalna), która powstał prawdopodobnie w XIV w. i była lokalnym punktem obronnym. Wielokrotnie przebudowywana, co widać chociażby w pozostałościach przybudówek. Po roku 1945 obiekt był w stanie ruiny. Od lat 90 tych remontowany, dziś jest własnością prywatną.

Opis

Trzykondygnacyjna obronna budowla założona na planie zbliżonym do kwadratu, z kamienia polnego, cegły i rudy darniowej, spojonych zaprawą wapienną. Przykryta wysokim dachem czterospadowym z grubymi, około półtorametrowymi murami. Do jednoprzestrzennej sklepionej kolebkowo piwnicy prowadzą zamknięte ostrołukowo otwory wejściowe od strony zachodniej (frontowej) i wschodniej. Od strony frontowej otwór wejściowy prowadzący do przyziemia. W elewacjach rozmieszczone nieregularnie otwory okienne, na różnych wysokościach, od wewnątrz umieszczone w głębokich, szeroko rozglifionych wnękach Budynek zwieńczony ceglanym gzymsem. W przyziemiu fragmenty XVII-wiecznych i XIX-wiecznych przybudówek. Wnętrze podzielone na kondygnacje o różnej wysokości, kiedyś skomunikowane drabiniastymi schodami.

Inne

W środku wsi gotycko-renesansowy kościół (XIII - XVI w.).
Zabudowa mieszkalna z XVIII i XIX w.
Pałac z XIX w. na terenie byłego folwarku górnego (teraz centrum wsi).

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.