Skatalogowanych zabytków: 11145
Zarejestruj się
Miniatura Borzygniew
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura BorzygniewMiniatura BorzygniewMiniatura BorzygniewMiniatura BorzygniewMiniatura BorzygniewMiniatura BorzygniewMiniatura BorzygniewMiniatura BorzygniewMiniatura BorzygniewMiniatura Borzygniew

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Borzygniew
Zdjęcie Bogdan Adler

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.9734, 16.632

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław SroczyńskiTymoteusz SłowikowskiBogdan AdlerSławomir Milejski

Borzygniew

Borganie

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wrocławski
Gmina:Mietków
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: 1247 z 5.03.1965

Stan obecny

Ruiny

Historia

Pierwotnie w Borzygniewie stał renesansowy dwór obronny, zachowana na fasadzie data wskazuje, że budowę zakończono w 1613r., zapewne dla ówczesnego właściciela Krzysztofa von Muhlenheim und Domanze. W XVIII i XIX w. budynek przechodził kolejne przebudowy zmieniające jego charakter na dworski. W 1872 r. właścicielem posiadłości został Albert Scheller. W 1937 r. dobra wykupiło państwo, a w dworze urządzono siedzibę Staubecken-Planungsamt (Urząd ds. Planowania Zbiorników Wodnych), przygotowującego plany budowy zbiornika retencyjnego na Bystrzycy. Podczas działań wojennych w kwietniu 1945 r. ostrzał artyleryjski i wywołany przez niego pożar zniszczyły dwór w Borzygniewie. Pomimo wpisania do rejestru zabytków ruin dworu nie podjęto próby odbudowy budynku ze zniszczeń z 1945 r.
Przed wojną dwór miał masywną, zwartą bryłę i nakryty był podwójnym dwuspadowym dachem z wysokimi szczytami. Zewnętrzną dekorację stanowiły geometryczne sgrafitto i dekoracyjne gzymsy i boniowania. Sień główna zdobiona była stiukiem zdobionym geometrycznie.

Opis

Późnorenesansowy dwór z XVII w. Dwór w Borzygniewie to pozostałości budynku murowanego z kamienia i cegły, otynkowanego i ozdobionego boniowaniem. Wzniesiony został na planie prostokąta, posiadał 4 kondygnacje. Do dzisiaj zachowały się tylko ściany zewnętrzne budynku, z fragmentami kamieniarki, wśród której warto zwrócić uwagę na portal z kartuszem herbowym i tablicą inskrypcyjną. Widoczne do dziś są także dekoracyjne zwieńczenia szczytów w formie miniaturowych obelisków. We wnętrzach dworu, jedynie w sieni przetrwało sklepienie kolebkowe.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.