Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się
Miniatura Borzygniew
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura BorzygniewMiniatura BorzygniewMiniatura BorzygniewMiniatura BorzygniewMiniatura BorzygniewMiniatura BorzygniewMiniatura BorzygniewMiniatura BorzygniewMiniatura BorzygniewMiniatura Borzygniew

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław SroczyńskiTymoteusz SłowikowskiBogdan AdlerSławomir Milejski

Borzygniew

Borganie

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wrocławski
Gmina:Mietków
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: 1247 z 5.03.1965

Stan obecny

Ruiny

Historia

Pierwotnie w Borzygniewie stał renesansowy dwór obronny, zachowana na fasadzie data wskazuje, że budowę zakończono w 1613r., zapewne dla ówczesnego właściciela Krzysztofa von Muhlenheim und Domanze. W XVIII i XIX w. budynek przechodził kolejne przebudowy zmieniające jego charakter na dworski. W 1872 r. właścicielem posiadłości został Albert Scheller. W 1937 r. dobra wykupiło państwo, a w dworze urządzono siedzibę Staubecken-Planungsamt (Urząd ds. Planowania Zbiorników Wodnych), przygotowującego plany budowy zbiornika retencyjnego na Bystrzycy. Podczas działań wojennych w kwietniu 1945 r. ostrzał artyleryjski i wywołany przez niego pożar zniszczyły dwór w Borzygniewie. Pomimo wpisania do rejestru zabytków ruin dworu nie podjęto próby odbudowy budynku ze zniszczeń z 1945 r.
Przed wojną dwór miał masywną, zwartą bryłę i nakryty był podwójnym dwuspadowym dachem z wysokimi szczytami. Zewnętrzną dekorację stanowiły geometryczne sgrafitto i dekoracyjne gzymsy i boniowania. Sień główna zdobiona była stiukiem zdobionym geometrycznie.

Opis

Późnorenesansowy dwór z XVII w. Dwór w Borzygniewie to pozostałości budynku murowanego z kamienia i cegły, otynkowanego i ozdobionego boniowaniem. Wzniesiony został na planie prostokąta, posiadał 4 kondygnacje. Do dzisiaj zachowały się tylko ściany zewnętrzne budynku, z fragmentami kamieniarki, wśród której warto zwrócić uwagę na portal z kartuszem herbowym i tablicą inskrypcyjną. Widoczne do dziś są także dekoracyjne zwieńczenia szczytów w formie miniaturowych obelisków. We wnętrzach dworu, jedynie w sieni przetrwało sklepienie kolebkowe.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.