Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Drezdenko
2001
Miniatura Drezdenko Miniatura Drezdenko

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

robert rydwelski

Drezdenko

Driesen, Drzeń, Drżeń.

Województwo:lubuskie
Powiat:strzelecko-drezdenecki
Gmina:Drezdenko
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, pl. Wolności 8, 1766, nr rej.: 156/61 z 16.03.1961 oraz 510/63 z 30.05.1963

Stan obecny

Siedziba Gimnazjum nr 1 w Drezdenku.

Historia

Pałac drezdenecki wzniesiono w 1766 r. w obrębie dawnego Placu Twierdzy. Twierdza założona została z inicjatywy elektora brandenburskiego Joachima Fryderyka w pierwszych latach XVII w. Wielokrotnie przebudowywana, po zakończeniu wojny 7l-letniej została zniszczona przez wycofujące się wojska rosyjskie. Pałac zbudowano w miejscu XVII wiecznego wolnostojącego domu mieszkalnego twierdzy, dla poznańskiego kupca Johanna Georga Treppmachera. Po śmierci pierwszego właściciela budynek zlicytowano. Obiekt przechodził wiele przebudów i modernizacji. Przed rokiem 1945 wykorzystywany do celów mieszkalnych oraz użytkowany przez zarząd drogowy, po wojnie podzielony na mieszkania komunalne, następnie przeznaczony na budynek Szkoły Podstawowej nr 2, obecnie jest siedzibą Gimnazjum nr 1 w Drezdenku.

Opis

Pałac założony na planie wydłużonego prostokąta, dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony z użytkowym poddaszem. Przykryty wysokim dachem kopertowym z trzema wystawkami okiennymi od strony fasady. Do bryły głównej dostawiono czworoboczne przybudówki. W osi środkowej, jedynastoosiowej elewacji frontowej (zachodniej), pseudoryzalit z centralnie umieszczonym wejściem głównym. Jego reprezentacyjność podkreśla detal architektoniczny w postaci łuku odcinkowego wieńczącego, pilastrów flankujących otwór wejściowy zwieńczonych belkowaniem, nad którym umieszczono balkon. Kuta balustrada balkonu dekorowana kartuszem oraz inicjałem pierwszego właściciela. Elewacja horyzontalnie podkreślona cokołem, gzymsem międzykondygnacyjnym i profilowanym gzymsem koronującym. Otwory okienne ujęte w opaski, na wysokości przyziemia. Elewacja tylna jedynastoosiowa, mniej dekoracyjna niż fasada. Elewacje szczytowe trzyosiowe. Przybudówki umieszczone od strony północnej, północno ? wschodniej i południowej. Przez przybudówki dostęp do piwnic sklepionych krzyżowo i kolebkowo. W południowej części podpiwniczenia fragmenty zachowanych murów z XVII w. Na poziomie parteru budynku stropy nakryte sklepieniem krzyżowym i żaglastym z lunetami, zaś w części pomieszczeń stropy belkowe z podsufitką. W sieni zachowała się zabiegowa, drewniana klatka schodowa. Ocalały kominki, sztukaterie oraz, w jednej z sal, sztukatorska okładzina ścienna. Oryginalna, drewniana więźba dachowa. Zachowała się też bogato zdobiona stolarka drzwiowa wejścia głównego.

Park

Park na terenach fortyfikacji ziemnych.
Niewielki park z aleją lipową w pobliżu pałacu.

Inne

Zabudowa z XVIII?XIX w.
Przed pałacem dziedziniec oraz zespół budynków ? kordegarda, nr rej.: 510/63 z 30.05.1963 oraz 53/76 z 28.10.1976z 1766 roku, dwie oficyny i powozownia. Dostęp na dziedziniec przez reprezentacyjną bramę.
Budynek dawnego arsenału z XVII w., przebudowany na Spichlerz (1763 r.), zaś obecnie siedziba Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia.
Obwałowania ziemne twierdzy z XVIII w.
Apteka (1667)
Ratusz (1884) w stylu neorenesansu północnego

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.