Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Długie
2022, zdjęcie Zbójcerz z Witkowa
Miniatura DługieMiniatura DługieMiniatura Długie

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Zbójcerz z Witkowa

Długie

Województwo:lubuskie
Powiat:żagański
Gmina:Szprotawa
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór obronny, nr rej.: 3234 z 12.09.1990

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór (dom nr 131), wybudowany w Długim Kościelnym w 1 poł. XVI w. dla rodziny von Warkusch (Warkotsch). Następnym właścicielem był Seifrid von Thadern, który odsprzedał go w 1631 r. rodzinie von Lüttwitz, następnie dwór przeszedł w ręce von Kottitzów i był ich własnością do 1945 r. Po II w.ś. zasiedlony przez mieszkańców wsi. Obecnie w rękach prywatnych.

Opis

Dwór obronny położony nad stawem, założony na planie prostokąta z przybudówką od zachodu, dwukondygnacyjny, w części podpiwniczony, nakryty dachem czterospadowym. Elewacje proste, otynkowane. Otwór wejścia głównego umieszczony centralnie w przyziemiu elewacji frontowej (południowej), zamknięty łukiem odcinkowym, a nad nim prostokąt w formie naświetla. Nieduże prostokątne okna ujęte w gładkie opaski. Podział horyzontalny fasady to pasy gładkiego gzymsu międzykondygnacyjnego i wieńczącego. W połaci dachowej umieszczono trzy małe okienka powiekowe. Elewacja tylna niesymetryczna. Wschodnia wąska ? jednoosiowa, zaś zachodnia dwuosiowa z silnie wysuniętym ryzalitem oraz wejściem do budynku.

Inne

W pobliżu dworu ruiny gotyckiego kościoła z XIII w.
Neogotycki kościół św. Anny z końca XIX w.
Pałac z XVII w. w Długim Dolnym.
Dwór z 1 poł. XIX w. w środkowej części wsi.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Dwór wygląda na wyremontowany choć nieużywany. Przyległy teren porośnięty trawami i krzakami, dawno nie koszony. Dodałem zdjęcia z niedzielnego zwiedzania podczas pięknej pogody. Niestety, nie ma możliwości zwiedzania wnętrza. Z zewnątrz dostęp w miarę łatwy na wiosnę, kiedy krzaki nie zarastają nieruchomości.