Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Dąbroszyn
Zdjęcie Grzegorz Paczkowski 2009
Miniatura DąbroszynMiniatura DąbroszynMiniatura DąbroszynMiniatura DąbroszynMiniatura DąbroszynMiniatura DąbroszynMiniatura DąbroszynMiniatura DąbroszynMiniatura DąbroszynMiniatura DąbroszynMiniatura DąbroszynMiniatura DąbroszynMiniatura Dąbroszyn

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Dąbroszyn
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek JakubowskiAndrzej KwasikJoanna Kwoka

Dąbroszyn

Tamsel

Województwo:lubuskie
Powiat:gorzowski
Gmina:Witnica
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVII-XIX w., nr rej.: KOK-I-629 z 18.12.1963 oraz 83 z 2.11.1976

Stan obecny

Właścicielem jest Gmina Witnica, a majątek został wystawiony na sprzedaż.

Historia

Pałac wybudowano w latach 80-tych XVII w. dla marszałka Adama Hansa von Schöning. Był to dwukondygnacyjny budynek z wysokim dachem dwuspadowym. W tym samym czasie został wybudowany kościół i założony park. Z pałacem wiąże się wiele historii, m.in. o brance Fatimie, którą przywiózł Adam Hans jako łup z wyprawy tureckiej, a która została nałożnicą Augusta II Mocnego. Budynek był wielokrotnie przebudowywany. W 1723 r. przechodzi w ręce rodziny von Wreech, a częstym gościem w Tamselu przez następne wiele lat był arcyksiążę Fryderyk, późniejszy król Prus. Pod koniec XVIII pałac przechodzi w ręce rodziny von Dönhoff a następnie von Schwerin. W roku 1851 r. zostaje gruntownie przebudowany w stylu neogotyckim, przez znanego berlińskiego projektanta Georga Friedrich Hitziga. Budynek nakryto niskim czterospadowym dachem, dobudowano jedno piętro i zmieniono układ wnętrz. W tym samym czasie przekomponowano park i rozbudowano folwark. Majątek pozostawał w rękach von Schwerinów do końca II w.ś. Następnie w pałacu utworzono Państwowy Urząd Repatriacyjny, zaś później został przekazany PGRowi i był wykorzystywany do różnych celów. Mieściły się tam biura, biblioteka, przychodnia. W latach 90 tych właścicielem stała się Gmina Witnica, a rezydencja została oficjalną siedzibą Euroregionu Pro Europa Viadrina.

Opis

Pałac zbudowany w stylu barkowym, w poł. XIX w. przebudowano nadając mu cechy neogotyku. Z cech barokowych zachowały się w kilku pomieszczeniach pierwszej kondygnacji barokowe dekoracje sztukatorskie.
Budynek trzykondygnacyjny, założony na planie prostokąta z niskim czterospadowym dachem zdobionym krenelażem ze sterczynami w narożnikach. W elewacji południowej umieszczony centralnie kolumnowy portyk, na którym umieszczono taras. W elewacji północnej (tylnej) w narożach dwa ryzality wysunięte na szerokość jednej osi. Symetrycznie rozłożone prostokątne otwory okienne ujęte w opaski zostały ozdobione gzymsami podokiennymi i koronującymi. Na wysokości trzeciej, dobudowanej kondygnacji znacznie mniejsze.

Park

Park krajobrazowy założony przez braci Wreech (XVIII wiek) a w nim różnorodny drzewostan m.in.: sosna czarna, buk zwisający, platan klonolistny, cisy, jałowiec wirginijski i pomnikowy okaz miłorzębu japońskiego. W parku zachowało się wiele ciekawych obiektów i rzeźb ? Świątynia Zofii, Pomnik Wiktorii ku czci Fryderyka II oraz altana, poświęcona bogowi Krotonowi.

Inne

Oficyna folwarczna z przełomu XVIII i XIX w., pawilon ogrodowy.Ruiny baszty.
Kościół z kaplicą rodową Schöningów.
Folwark z rzeźbami głów zwierząt gospodarskich, przymocowanymi do ścian wielkiej stodoły.
Gołębnik na folwarku, 1820, nr rej.: L-272/A z 13.12.2007
Pawilon ogrodowy, tzw. świątynia Zofii, nr rej.: 2101 z 4.05.1971


tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.