Skatalogowanych zabytków: 11295
Zarejestruj się
Miniatura Dąbroszyn
Zdjęcie Grzegorz Paczkowski 2009
Miniatura DąbroszynMiniatura DąbroszynMiniatura DąbroszynMiniatura DąbroszynMiniatura DąbroszynMiniatura Dąbroszyn

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek JakubowskiAndrzej Kwasik

Dąbroszyn

Tamsel

Województwo:lubuskie
Powiat:gorzowski
Gmina:Witnica
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVII-XIX w., nr rej.: KOK-I-629 z 18.12.1963 oraz 83 z 2.11.1976

Stan obecny

Właścicielem jest Gmina Witnica, a majątek został wystawiony na sprzedaż.

Historia

Pałac wybudowano w latach 80-tych XVII w. dla marszałka Adama Hansa von Schöning. Był to dwukondygnacyjny budynek z wysokim dachem dwuspadowym. W tym samym czasie został wybudowany kościół i założony park. Z pałacem wiąże się wiele historii, m.in. o brance Fatimie, którą przywiózł Adam Hans jako łup z wyprawy tureckiej, a która została nałożnicą Augusta II Mocnego. Budynek był wielokrotnie przebudowywany. W 1723 r. przechodzi w ręce rodziny von Wreech, a częstym gościem w Tamselu przez następne wiele lat był arcyksiążę Fryderyk, późniejszy król Prus. Pod koniec XVIII pałac przechodzi w ręce rodziny von Dönhoff a następnie von Schwerin. W roku 1851 r. zostaje gruntownie przebudowany w stylu neogotyckim, przez znanego berlińskiego projektanta Georga Friedrich Hitziga. Budynek nakryto niskim czterospadowym dachem, dobudowano jedno piętro i zmieniono układ wnętrz. W tym samym czasie przekomponowano park i rozbudowano folwark. Majątek pozostawał w rękach von Schwerinów do końca II w.ś. Następnie w pałacu utworzono Państwowy Urząd Repatriacyjny, zaś później został przekazany PGRowi i był wykorzystywany do różnych celów. Mieściły się tam biura, biblioteka, przychodnia. W latach 90 tych właścicielem stała się Gmina Witnica, a rezydencja została oficjalną siedzibą Euroregionu Pro Europa Viadrina.

Opis

Pałac zbudowany w stylu barkowym, w poł. XIX w. przebudowano nadając mu cechy neogotyku. Z cech barokowych zachowały się w kilku pomieszczeniach pierwszej kondygnacji barokowe dekoracje sztukatorskie.
Budynek trzykondygnacyjny, założony na planie prostokąta z niskim czterospadowym dachem zdobionym krenelażem ze sterczynami w narożnikach. W elewacji południowej umieszczony centralnie kolumnowy portyk, na którym umieszczono taras. W elewacji północnej (tylnej) w narożach dwa ryzality wysunięte na szerokość jednej osi. Symetrycznie rozłożone prostokątne otwory okienne ujęte w opaski zostały ozdobione gzymsami podokiennymi i koronującymi. Na wysokości trzeciej, dobudowanej kondygnacji znacznie mniejsze.

Park

Park krajobrazowy założony przez braci Wreech (XVIII wiek) a w nim różnorodny drzewostan m.in.: sosna czarna, buk zwisający, platan klonolistny, cisy, jałowiec wirginijski i pomnikowy okaz miłorzębu japońskiego. W parku zachowało się wiele ciekawych obiektów i rzeźb ? Świątynia Zofii, Pomnik Wiktorii ku czci Fryderyka II oraz altana, poświęcona bogowi Krotonowi.

Inne

Oficyna folwarczna z przełomu XVIII i XIX w., pawilon ogrodowy.Ruiny baszty.
Kościół z kaplicą rodową Schöningów.
Folwark z rzeźbami głów zwierząt gospodarskich, przymocowanymi do ścian wielkiej stodoły.
Gołębnik na folwarku, 1820, nr rej.: L-272/A z 13.12.2007
Pawilon ogrodowy, tzw. świątynia Zofii, nr rej.: 2101 z 4.05.1971


tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.