Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Cieciszów

Zeisdorf

Województwo:lubuskie
Powiat:żagański
Gmina:Szprotawa
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy i folwarczny, XVIII-XIX w., nr rej.: 1971 z 27.04.1971
Park:nr rej.: 3050 z 28.07.1978

Stan obecny

Własność prywatna. Po pałacu nie ma śladu, zostały tylko budynki gospodarcze, i park.

Historia

Pierwotny budynek zbudowany w 1790 r. dla rodziny von Knobelsdorff. Przez następnego właściciela, Gustawa Louisa von Kesel, ok. roku 1850 zostaje gruntownie przebudowany i w ten sposób powstaje obecnie zachowany pałac. W roku 1903 majątek zostaje sprzedany przez rodzinę von Kesel Eberhardtowi Friedrichowi Mortimer. Po II wojnie jest użytkowany przez PGR a po roku 90-tym przechodzi na rzecz Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie w rękach prywatnych.

Opis

Klasycystyczny, dwukondygnacyjny pałac wzniesiony na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu, przykryty czterospadowym dachem. W elewacji frontowej umieszczono dwukondygnacyjny, zwieńczony naczółkiem, ryzalit z wysokimi, zamkniętymi półkoliście i obwiedzionymi archiwoltą, otworami okiennymi. Pomiędzy oknami pilastry, które na wysokości piętra ozdobiono ornamentem roślinnym.
Na dachu prostokątny, nakryty dwuspadowym daszkiem, belweder, doświetlający centralnie umieszczony hall z klatką schodową. Naroża belwederu zdobią uskokowe bazy, a od strony frontowej i tylnej elewację wieńczy trójkątny naczółek. Otwory okienne poza oknami ryzalitu prostokątne, na wysokości przyziemia pozbawione detalu, zaś na piętrze obwiedzione opaskami i zwieńczone profilowanymi gzymsami. Elewacje budynku poziomo dzieli profilowany gzyms oraz szerszy, wieńczący. Nad tym ostatnim umieszczono małe kwadratowe otwory, zgrupowane po trzy, doświetlające i wentylujące poddasze. W narożach drugiej kondygnacji pasy lizen. Boniowane poziomo elewacje przyziemia, zaś na wysokości piętra boniowanie romboidalne.

Park

Od północno ? zachodniej strony pałacu rozpościera się park krajobrazowy z XVIII w.

Inne

Barokowy budynek bramny z 1749 roku z półkoliście wykrojoną bramą przejazdową, założony na planie prostokąta z dwuspadowym dachem z naczółkami, stropy drewniane;
Budynek gospodarczy z bramą ? zbudowany w XVIII w. z kamienia i cegły, parterowy, przykryty dachem naczółkowym, nr rej.: 620 z 5.07.1963
Czworak ? budynek parterowy, przykryty dachem dwuspadowym z naczółkami.
Stajnia z 1783 r.
Dwa budynki gospodarcze.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.