Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Chociule
Zdjęcie Napoleon 2008
Miniatura ChociuleMiniatura ChociuleMiniatura ChociuleMiniatura ChociuleMiniatura ChociuleMiniatura ChociuleMiniatura ChociuleMiniatura ChociuleMiniatura ChociuleMiniatura ChociuleMiniatura Chociule

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Chociule

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał SpychałaTadeusz Hieronim ( tedesse ) RzepkaJoanna Kwoka

Chociule

Koczule, Kulschlau

Województwo:lubuskie
Powiat:świebodziński
Gmina:Świebodzin
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w., nr rej.: 3175 z 3.08.1981

Stan obecny

Pałac i park użytkowane są przez Państwowy Dom Dziecka.

Historia

Pałac z poł. XIX w. zbudowany dla rodziny Ackermann, w której posiadaniu był do 1940 r. Po II w.ś., w latach 1953 ? 1955 był użytkowany jako ośrodek wczasowy, a od 1955 r. do dzisiaj Państwowy Dom Dziecka.

Obecnie własność prywatna, możliwość wynajęcia apartamentu (2020)

Opis

Eklektyczny pałac z przewagą elementów architektonicznych, nawiązujących do gotyku. Cześć główna, dwukondygnacyjna, przykryta wysokim wielospadowym dachem z lukarnami, założona na planie prostokąta wraz z jednokondygnacyjną dobudówką tworzą literę L. Dobudówka zbudowana na planie kwadratu z dachem wielospadowym. Centralna cześć elewacji frontowej (wschodniej) zaakcentowana dekoracyjnym ryzalitem z trójkątnym szczytem w partii dachu i z wejściem głównym w przyziemiu. Szczyt został ozdobiony ostrołukowymi płycinami, kwiatonem i sterczynami. Otwór drzwiowy ujęty półkolumnami, a po bokach ostrołukowo zamknięte wąskie okna. Na skrajnej, południowej osi fasady ryzalit, zaś po stronie północnej w elewację wbudowano czworoboczną wieżę z tarasem, wystającą ponad kalenicę dachu budynku głównego. Do wieży tej, od strony północnej przylega wąska wieża cylindryczna. Od strony północno - wschodniej parterowa oranżeria z dużymi oknami i tarasem na dachu. Elewacje ozdobiono bogatym detalem architektonicznym w postaci gzymsów, fryzów i obramień okiennych.

Park

Park krajobrazowy z poł. XIX w., położony na tyłach pałacu. rozciąga się na obszarze 4,6 ha. Na obwodzie parku lipowe aleje, których wiek szacowany jest na 160 lat. Cały park otacza mur z kamienia polnego i cegły ozdobnymi kamiennymi basztami.

Inne

Ogrodzenie z bramkami.
Kościół neogotycki z 1908 r.
Kościół późnogotycki z pocz. XVI w. p.w. św. Katarzyny. Obecnie obiekt znajduje się w stanie ruiny. We wnętrzu przetrwały sklepienia sieciowe i kolebkowe.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.