Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Brzeźnica

Województwo:lubuskie
Powiat:krośnieński
Gmina:Dąbie
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: L-68 z 25.07.1978 i z 13.03.2003

Stan obecny

Aktualna strona Pałacu to: www.palacbrzeznica.pl
Pałac nie jest już na sprzedaż, został już zakupiony.

Historia

Pałac wzniesiono w latach 1907 ? 1908, kiedy to właścicielem Brzeźnicy był Karl Riedel (od 1863 r.) W roku 1910 majątek staje się własnością Emila Zemke. Po II w.ś. pałac zajmuje komenda Garnizonowa Wojsk Radzieckich, zaś od lat 50-tych do końca roku 2006 Dom Pomocy Społecznej.
Kapitalny remont budynku został przeprowadzony na pocz. lat 80 XX w.

Opis

Budynek zbudowany w stylu eklektycznym, na rzucie prostokąta, trzykondygnacyjny, podpiwniczony, przykryty wielospadowym dachem mansardowym z wystawkami. Dach został pokryty blachą ocynkowaną, proste fragmenty łupkiem. We wschodnim narożniku budynku umieszczono czterokondygnacyjną wieżę przykrytą kopulastym hełmem. Elewacje pałacu zostały bogato udekorowane gzymsami, boniowanymi pilastrami oraz obramieniami okiennymi, a także urozmaicone parterowymi przybudówkami i ryzalitami. Wejście główne w części środkowej elewacji frontowej w postaci portalu z profilowanym frontonem wypełnionym dekoracją rzeźbiarską. Poprzedzone schodami. Stolarka drewniana z pocz. XX w., okna jedno i dwu skrzydłowe, dwudzielne. Płycinowe drzwi bogato rzeźbione. We wnętrzach zachowały się boazerie drewniane i stropy kasetonowe, glazura ceramiczna dekorowana holenderskimi motywami krajobrazowymi, stiukowa dekoracja sufitów, witraże i kominki oraz ozdobne piece.

Park

Przypałacowy park założony w poł. XIX w., w którym znajduje się 53 gatunków drzew, m.in. ciekawe okazy miłorzębu oraz pomnik przyrody ? dąb szypułkowy o obwodzie 550 cm i wysokości 22 m, szacowany na 300 lat.

Inne

Dwie oficyny, murowane, parterowa i piętrowa z 1 poł. XIX w.
Zabudowania folwarczne z końca XIX w.
2 stodoły z pocz. XX w.
Stajnia-wozownia z pocz. XX w.
Dom ogrodnika ze szklarnią z pocz. XX w.
Park i ogród warzywny, 2 poł. XIX XX w.tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Magdalena Kruszynska12 lat i 10 miesięcy temu
Miałam okazję obejrzeć ten piękny pałac z każdej strony i nie tylko jest przepiękny i aż serce ściska że stoi tam taki opustoszały i nikt nie che go kupic bo na prawdę warto .Gdybym miała tyle pieniędzy ile za niego chcą kupiła bym go bez zastanowienia i
Byłem w niedzielę 26-04-2020, zrobiłem sporo zdjęć i porozmawiałem z obecnym właścicielem, niebawem ma być otwarta kawiarnia.
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 3 lata i 4 miesiące temu
Ładny ten pałac w Brzeżnicy k Żagania .
Michał Spychała2 lata i 10 miesięcy temu
Karolu! To nie ta Brzeźnica, ten pałac jest (jak widać w opisie) w Brzeźnicy k.Krosna Odrzańskiego.