Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się
Miniatura Bogaczów
zdjęcie z archiwum Lubuskiego Konserwatora Zabytków

Bogaczów

Gross Reichenau

Województwo:lubuskie
Powiat:zielonogórski
Gmina:Nowogród Bobrzański
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVII-XIX w.
Obiekt:dwór, nr rej.: 20 z 14.07.1950 oraz 3034 z 26.07.1978
Park:nr rej.: 22 z 15.07.1950

Stan obecny

Własność prywatna. Obiekt został nabyty przez społecznego opiekuna zabytków, który zamieszkał w dworze po opuszczeniu przez PGR.

Historia

Majątek Bogaczów należący od 1551 r. do rodziny Niesemeuschel zostaje w 1560 r. podzielony na rzecz synów Adama von Niesemeuschel na dwie części - folwark górny gdzie powstaje pałac i folwark dolny, gdzie w 2 poł. XVI w. wybudowano dwór. Dwór zbudowany w stylu renesansowym zostaje gruntownie przebudowany w k. XVII w. i staje się budowlą barokową. Główna zmiana to wymiana czterospadowego dachu na mansardowy. Scalenie folwarków następuje w 1702 r., a dwór staje się mieszkaniem zarządcy folwarku. W poł. XVIII w. zostaje sprzedany, a następnie przechodzi przez ręce kilku rodów szlacheckich. W latach 1877 - 1945 należy do rodziny hrabiów von Strachwitz. Po II w.ś. użytkowany przez PRG.

Opis

Barokowy dwór, zbudowany na planie prostokąta, piętrowy, przykryty mansardowym dachem z powiekami umieszczonymi w dolnej połaci. Elewacje podzielone, prosty gzyms pomiędzy kondygnacjami, w narożnikach lizeny. Wejście główne zdobione portalem w postaci pilastrów, na których został umieszczony trójkątny naczółek z dwoma herbami w formie płaskorzeźb. Wewnątrz sklepienia kolebkowe z lunetami.

Inne

Folwark: spichlerz, obora, dom mieszkalny oraz tzw. duża obora.
Pałac z XVI w. wybudowany w folwarku górnym.
We wsi kościół z początku XIV wieku otoczony kamiennym murem, przykład połączenia elementów sztuki gotyku i baroku. Nagrobki kamienne wewnątrz i na zewnątrz świątyni. Wewnątrz szereg obrazów barokowych.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Remigiusz Pęcak5 lat i 2 miesiące temu
NA SPRZEDAZ 890 TYS