Skatalogowanych zabytków: 11290
Zarejestruj się
Miniatura Nowy Waliszów
2017, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura Nowy WaliszówMiniatura Nowy WaliszówMiniatura Nowy WaliszówMiniatura Nowy WaliszówMiniatura Nowy WaliszówMiniatura Nowy WaliszówMiniatura Nowy WaliszówMiniatura Nowy WaliszówMiniatura Nowy WaliszówMiniatura Nowy WaliszówMiniatura Nowy WaliszówMiniatura Nowy Waliszów

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Nowy Waliszów
Zdjęcie Bogdan Adler

Lokalizacja

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiBogdan AdlerGREGORIUS ...

Nowy Waliszów

Neu Waltersdorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:kłodzki
Gmina:Bystrzyca Kłodzka
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVI-XIX w.
Obiekt:dwór, nr rej.: 463/1338 z 3.08.1965
Park:nr rej.: 462/2088 z 25.05.1972

Stan obecny

Obecnie użytkowany jako dom mieszkalny.

Historia

Dwór - dziedziczna własność sołtysa z prawem sędziego wiejskiego powstał w II poł. XVI w. jako renesansowy majątek rodziny Taube , a następnie przebudowany w stylu barokowym. Kolejna przebudowa miała miejsce na pocz. XIX w.

Opis

Budynek niewielki , z kamienia i cegły , na planie prostokąta , tynkowany , dwukondygnacyjny , z czterospadowym dachem i gankiem z kolumnami i balkonem w fasadzie .

Park

Park z rzeźbami.

Inne

Obok - pozostałości parku ze stawem , pawilonami parkowymi i rzeźbami ogrodowymi . Staw - zaniedbany .. z pawilonów - widoczna jest tylko ruina jednego ..

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...rok i 3 miesiące temu
Dwor od 40 lat zamieszkaly jest przez sympatyczna Pania Helene wraz z cala rodzina. Nabyla go w roku 1981 bezposrednio od PGR-u, a rok wczesniej budynki gospodarcze. Wewnatrz pozostalo jeszcze wiele zabytkowych ciekawostek wraz ze zdjeciem historycznym w ramce wiszacym na scianie. Ale, ze takowe juz tu widnieje, bo to ta sama fotografia, wiec zachowam ja jedynie w moim archiwum nie wstawiajac juz jej tu :)...