Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Biecz
2012, zdjęcie Eckhard Huth
Miniatura BieczMiniatura BieczMiniatura BieczMiniatura BieczMiniatura BieczMiniatura BieczMiniatura BieczMiniatura BieczMiniatura BieczMiniatura BieczMiniatura BieczMiniatura BieczMiniatura BieczMiniatura BieczMiniatura BieczMiniatura BieczMiniatura BieczMiniatura BieczMiniatura BieczMiniatura BieczMiniatura BieczMiniatura Biecz

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Biecz
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Eckhard HuthAnna DziadekAndrzej KwasikJoanna Kwoka

Biecz

Województwo:lubuskie
Powiat:żarski
Gmina:Brody
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII, XIX w., nr rej.: 490 z 20.05.1963

Stan obecny

Własność prywatna. Od 2018 roku budynek bramny, oficyna zachodnia i pałac mają różnych prywatnych właścicieli.

Historia

Dwór renesansowy, obronny z XVI w. Należący do 1945 r. do rodziny von Wiedebach. Rozbudowany w 2 poł. XVII w. a następnie na przeł. XVIII/XIX w. z dworu przekształcony w pałac przez Friedricha von Wiedebach. Do budynku zbudowanego na planie kwadratu, dwukondygnacyjnego o dachu namiotowym dobudowano dwa skrzydła boczne, zmienił się układ wnętrz i elewacja. W dachu zostały umieszczone lukarny i wole oczka. W 2 poł. XIX w. zmieniono elewację na neorokokową, dobudowano werandę i balkon. Po wojnie w Pałacu mieścił się Wiejski Dom Kultury, a od 1967 do końca lat 70 tych magazyn książek Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze.

Opis

Budynek wzniesiony na rzucie litery U. Korpus główny przykryty dachem czterospadowym, dwukondygnacyjny, zaś skrzydła boczne jednokondygnacyjne. Dach korpusu głównego wyposażony w lukarny. Symetryczność fasady w centralnej części pokreślona pseudoryzalitem zdobionym rzeźbami i ażurową balustradą. We wnętrzach Pałacu zachowały się fragmenty zabytkowej stolarki okiennej i drzwiowej.

Park

Założony w XVIII w. park krajobrazowy połączony z lasami. Park przecinają dwa kanały. Wśród 34 gatunków roślin rosną tam dwa dęby zakwalifikowane jako pomniki przyrody.

Inne

oficyna zachodnia, nr rej.: 2133 z 7.05.1971, oficyna wschodnia rozebrana
Budynek bramny z 1 poł. XVIII w., barokowy kościół z 1721 r., torfowiska z rzadkimi gatunkami roślin wśród borów niedaleko Biecza.


tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Anna Dziadek4 lata i 4 miesiące temu
Oficyna wschodnia została rozebrana w latach 70-tych ubiegłego wieku. W 2018 roku oficynę zachodnią, po 8 latach starań, nabyli mieszkańcy Biecza
- Anna i Sebastian Dziadek. Pałac czeka na kolejną licytację.