Skatalogowanych zabytków: 11145
Zarejestruj się
Miniatura Biecz
2012, zdjęcie Eckhard Huth
Miniatura Biecz

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.8096, 14.8331

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Eckhard Huth

Biecz

Województwo:lubuskie
Powiat:żarski
Gmina:Brody
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII, XIX w., nr rej.: 490 z 20.05.1963

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór renesansowy, obronny z XVI w. Należący do 1945 r. do rodziny von Wiedebach. Rozbudowany w 2 poł. XVII w. a następnie na przeł. XVIII/XIX w. z dworu przekształcony w pałac przez Friedricha von Wiedebach. Do budynku zbudowanego na planie kwadratu, dwukondygnacyjnego o dachu namiotowym dobudowano dwa skrzydła boczne, zmienił się układ wnętrz i elewacja. W dachu zostały umieszczone lukarny i wole oczka. W 2 poł. XIX w. zmieniono elewację na neorokokową, dobudowano werandę i balkon. Po wojnie w Pałacu mieścił sie Wiejski Dom Kultury, a od 1967 do końca lat 70 tych magazyn książek Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze.

Opis

Budynek wzniesiony na rzucie litery U. Korpus główny przykryty dachem czterospadowym, dwukondygnacyjny, zaś skrzydła boczne jednokondygnacyjne. Dach korpusu głównego wyposażony w lukarny. Symetryczność fasady w centralnej części pokreślona pseudoryzalitem zdobionym rzeźbami i ażurową balustradą. We wnętrzach Pałacu zachowały się fragmenty zabytkowej stolarki okiennej i drzwiowej.

Park

Założony w XVIII w. park krajobrazowy połączony z lasami. Park przecinają dwa kanały. Wśród 34 gatunków roślin rosną tam dwa dęby zakwalifikowane jako pomniki przyrody.

Inne

2 oficyny, nr rej.: 2133 z 7.05.1971
Budynek bramny z 1 poł. XVIII w., barokowy kościół z 1721 r., torfowiska z rzadkimi gatunkami roślin wśród borów niedaleko Biecza.


tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.