Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się
Miniatura Nowizna
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura NowiznaMiniatura NowiznaMiniatura NowiznaMiniatura NowiznaMiniatura NowiznaMiniatura NowiznaMiniatura NowiznaMiniatura NowiznaMiniatura NowiznaMiniatura NowiznaMiniatura NowiznaMiniatura Nowizna

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Nowizna
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiBogdan AdlerJoanna Kwoka

Nowizna

Neudorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:dzierżoniowski
Gmina:Dzierżoniów (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: 769/WŁ z 8.11.1980
Park:nr rej.: 832/WŁ z 18.09.1981

Stan obecny

Historia powojenna : .W 1945 r. pałac zajęli żołnierze radzieccy, którzy stacjonowali tutaj półtora roku. Jak się okazało, dla naszych "wyzwolicieli\" był to wystarczająco długi okres czasu, aby pozostały po nich puste komnaty i dokładnie przekopany w poszukiwaniu skarbów park. 

Po Sowietach w pałacu zamieszkał wójt, który na parterze urządził sobie stajnie dla koni. On też kontynuował poszukiwania skarbów przeoczonych przez Armię Czerwoną i podobno coś znalazł pod schodami w pałacowych piwnicach, bo dość szybko opuścił Nowiznę i wybudował sobie drogi dom pod Krakowem. 

Później w pałacu miała swoją siedzibę Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska\", a część pomieszczeń zamieniono na mieszkania komunalne. Na parterze mieścił się "Klub Rolnika".

W 1987 r. otrzymała pałac na własność, tytułem odszkodowania za majątek utracony na wschodzie, pani Maria Szczepańska, z domu Wyspiańska, która zapisała budynek w testamencie swojej wnuczce Alicji Pasieka. Lecz przez piętnaście lat kobiety nie mogły zamieszkać w swoim pałacu, bo zamieszkiwał tam jeden lokator, który doprowadził do całkowitej dewastacji pałacu. Dopiero w 2002 roku Alicja Pasieka, wnuczka znanego malarza Stanisława Wyspiańskiego, mogła się wprowadzić do swojej posiadłości, w której nie było już nic. Malowała swoje obrazy niekiedy przy świecach, gdyż w budynku składającym się z 30 pokoi nie było elektryczności. Nie miała ona także pieniędzy na utrzymanie czy generalny remont. W międzyczasie złodzieje kradli wszystko, co tylko się dało wynieść lub wyrwać ze ścian. Okropny los spotkał wspaniały herb Perponcherów-Sedlnitzkych, znajdujący się nad wejściem do pałacu od strony parku. Otóż po odkuciu, złodziejom nie udało się go zabrać w całości, gdyż im się rozłamał na kawałki.

Historia

Pałac w Nowiźnie powstał na bazie dworu z 1565r. Wiadomo, że był w XVIII w. wraz ze wsią własnością rodziny von Czettritz und Neuhaus. W XIX w. nalezał do Ferdinanda hrabiego zu Stolberg - Wernigerode, a następnie Alexandra Ludwiga hrabiego von Pückler. Źródła podają jako ostatniego przedwojennego właściciela dwie różne rodziny: von Hundin-Sitzschin i von Perponcher-Sedlnitzky Ciekawostką jest, że w czasie wojny Napoleona z wojskami prusko - rosyjskimi, podczas zawieszenia broni w lecie 1813 r., pałac był kwaterą główną króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III.

Opis

 Pałac pochodzi prawdopodobnie z XVI wieku i został zbudowany na planie nieregularnym, wielokrotnie przebudowywany obecny kształt uzyskał na przełomie XIX i XX w. Obiekt jest murowany z cegły i niewielkiej ilości kamienia, dwu i trójkondygnacyjny, z mieszkalnym poddaszem, kryty dachami dwuspadowymi. W fasadzie frontowej zachowały się nieliczne elementy barokowe, centralnie usytuowane wejście główne dzisiaj grozi zawaleniem. Pałac ma dwie wieże nakryte czterospadowymi dachami stożkowymi z lukarnami, jedna pokryta łupkiem znajduje się przy bramie wjazdowej na teren dawnego folwarku (północny zachód), druga na północno-wschodnim narożniku. Przy drugiej wieży na południowo-wschodniej ścianie znajduje się duży taras otoczony ażurową, metalową balustradą (jeszcze jest).

Park

Naturalistyczny park z 1820 r., zaniedbany , o powierzchni prawie 8 ha, ograniczony częściowo murem.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Paweł Wojnarowski3 lata i 6 miesięcy temu
Pałac jest od kilku lat w trakcie renowacji, co najważniejsze - pojawił się nowy dach i remontowana jest elewacja:

https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.residencenavigator.pl%2Fitem%2Fpalac-nowizna-w-trakcie-renowacji%2F&psig=AOvVaw2ioG27wE__MIAiRK8-zXF3&ust=1602150924054000&source=images&cd=vfe&ved=0CA0QjhxqFwoTCLjP0rmbouwCFQAAAAAdAAAAABAI