Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Łódź Łagiewniki - Pałac Heinzlów
Zdjęcie Bogdan Adler

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Maciej KusztalBogdan Adler

Łódź Łagiewniki - Pałac Heinzlów

Województwo:łódzkie
Powiat i gmina:Łódź
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy Juliusza Heinzla, nr rej.: 999-VII-58 z 22.05.1961, I-ZS-1 z 22.04.1963 oraz A/97 z 20.01.1971

Stan obecny

Podczas 2WŚ pałac w Łagiewnikach przejęty przez okupanta miał być rezydencją Hansa Franka .. Funkcjonował w nim szpital i ośrodek dla kobiet w ciąży ??? Po wojnie „wyzwoliciel” urządził sobie w nim Szkołę Wojskową – znacznie obiekt dewastując . Po 1947r. Pałac przejmuje Szpitalleczenia gruźlicy i chorób płuc ... Później pałac przechodził z rąk do rąk , wracał do własności Urzędu Administracji - w końcu został sprzedany za 6,8mln pln,_ kolejnemu właścicielowi . Ogrodzony . Teren prywatny . Zakaz wstępu .

Historia

Łódzka linia Heinzlów wywodzi się od mieszczańskiego rodu z Augsburga , który osiedlił się na Śląsku .
Juliusz Heinzel – majster tkacki przeniósł się do Łodzi , praktykował u Scheiblera w końcu wybudował własną tkalnię wyrobów wełnianych przy ul. Piotrkowskiej 104 . Wszedł w spółkę z Juliuszem Kunitzerem i szybko został „królem” wełny – największego w Królestwie Polskim kompleksu wyrobów wełnianych
W 1891r. kupił zamek Hohenfels w księstwie Sachsen-Coburg-Gotha wraz z przywiązanym do nich tytułem barona. Zmarł w Coburgu w 1895r. - pochowany w Łodzi .
W Łodzi pozostawił po sobie 3 pałace : przy zakładzie na ul. Piotrkowskiej 104 , w Łagiewnikach , oraz w parku „na Julianowie” .
Majątek przejął syn - Juliusz Teodor Heinzel - ożeniony z wnuczką innego , wielkiego , łodzkiego fabrykanta - Emilią Geyer .
Jego brat – Ludwik – także łódzki przemysłowiec , zamieszkał w pałacu w Łagiewnikach . Ożenił się z Marią Colonna Walewską – z rodziny „Marysieńki” .

Heinzlowie – choć pochodzenia niemieckiego – zasłużyli się dla Łodzi , dla Polski i nie tylko ...
Część swoich dóbr odstąpił Juliusz Heinzel pod założenie nowego cmentarza Żydowskiego w Łodzi . Kryzys okresu międzywojennego zmusił ich do pozbywania się własności takich jak Marysin , Julianów ale także nakłaniał Heinzlów do inwestowania np.: w budowę szpitala na ul. Pańskiej ( później – Szpital WAM ul. Żeromskiego) , w tworzenie łódzkich linii tramwajowych ..
Poświęcili również część swoich zbiorów sztuki na cele charytatywne .
Syn Juliusza Teodora – był oficerem Wojska Polskiego i walczył w wojnie polsko-bolszewickiej ( otrzymał krzyż Virtuti Militari ) .. później został ofiarą zbrodni katyńskiej ..

Park

Park.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.