Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Kruszów
2019, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura KruszówMiniatura Kruszów

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.5817, 19.5728

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerDaniel Brzeziński

Kruszów

Województwo:łódzkie
Powiat:łódzki wschodni
Gmina:Tuszyn
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVIII-XX w., nr rej.: 579-VII-21 z 10.02.1953:
Obiekt:dwór, nr rej.: 149 z 28.08.1967
Park:nr rej.: 632 z 28.08.1967 oraz 269 z 23.10.1970

Stan obecny

Obiekt świadczy kompleksowe usługi w zakresie imprez okolicznościowych.

Historia

W XVIII wieku folwark należał do Tomasza Bogusławskiego herbu "Jastrzębiec". Później prawdopodobnie jako darowizna, Kruszów znalazł się w rękach zakonu jezuitów, a po jego kasacji trafił pod zarząd skarbu koronnego. Król Stanisław August Poniatowski w roku 1774 nadał dobra kruszowskie pułkownikowi wojsk koronnych, posłowi i chorążemu piotrkowskiemu Michałowi Ostrowskiemu herbu "Korab".
W roku 1801 Kruszów kupił od Ostrowskiego sędzia ziemski sieradzki Wincenty Kazimierz Krzysztoporski herbu "Nowina", po którym odziedziczył go Klemens Krzysztoporski. Nie wiadomo do kogo należał dwór w następnych dziesięcioleciach po upadku powstania listopadowego i styczniowego bo jedno jest pewne że Krzysztoporscy dobra kruszowskie utracili.
W Księgach Wieczystych dopiero w 1911 roku pojawia się zapis o kupieniu majątku przez Helenę z Mazarakich Kopańską od Niemca Adolfa Strenge. Wysokie kwalifikacje nowego właściciela Kruszowa p. Kopańskiego zaowocowały powierzeniem mu przez odrodzoną Rzeczpospolitą stanowiska ministra skarbu i rolnictwa w latach 1918 - 1921. Od momentu zakupu, w Kruszowie zaczęto prowadzić wysokodochodowe gospodarstwo rolno - przemysłowe z hodowlą koni, bydła, owiec oraz zarybiono cztery stawy, powstała cegielnia i młyn parowy.
Wybuch II wojny światowej zniweczył gospodarność Kopańskich, ich wysiedlono, a zarządem zajęli się Niemcy. W wyniku powojennej reformy dobra Kruszowskie rozparcelowano, a w dworze znalazła się siedziba Milicji Obywatelskiej a później Zakład Maszyn Rolniczych by przeznaczyć go na przedszkole a następnie na mieszkania dla pracowników. W 1978 zdewastowany dwór nabył Zbigniew Kijewski, który sprzedał w roku 1998 obecnym właścicielom.

Opis

Dwór w stylu klasycystycznym.
Budynek drewniany , otynkowany , na planie prostokąta z centralnie położonym w fasadzie gankiem z facjatką wspartym na 4 kolumnach .
Jest parterowy z użytkowym poddaszem i dwoma alkierzami .

Park

Park zadbany, bogaty w stare drzewa oraz dodatkowe obiekty tj. Loszek (czynny), studnia, budynki gospodarcze, wozy konne.

Inne

tekst - Mariusz 2009.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Hyży5 lat i 3 miesiące temu
W XIX wieku miejscowość nazywała się Kruszew ,
17-05-1877 roku Kruszew kupuje Feliks Rakowski herbu Trzywdar, od hrabiego Ludersa, który nabył go od pana Krzysztoporskiego.
Posiadam listy Feliksa Rakowskiego z tych lat, w których między innymi opisuje kupno tego majątku. Niestety związku z chorobą żony Marii Rakowskiej (z d. Kujawskiej) po trzech latach sprzedaje Kruszew i kupuje majątek Zagórze też w dawnym Piotrkowskim.
Bogdan Adler5 lat i 3 miesiące temu
No przecież można to pięknie wmontować w istniejący opis !!! Namawiam ! ...