Ruda
Województwo:łódzkie
Powiat:wieluński
Gmina:Wieluń
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat:wieluński
Gmina:Wieluń
Rodzaj obiektu:Dwór
Rejestr zabytków
Obiekt:dwór, nr rej.: 362 z 20.09.1988Stan obecny
Do niedawna musiała mieścić się tutaj biblioteka, o czym świadczy nieco zardzewiała już tablica. Aktualnie obiekt jest własnością Agencji Nieruchomości Rolnych, jest niezagospodarowany i popada w ruinę. Na stronie http://www.dworypalace.travel.pl/?p=1522 aga napisała : Pałac w Rudzie to perełka architektury . Niestety to coraz większa ruina . Piękna niegdyś elewacja odpada powybijane szyby , zniszczone wnętrza .Kiedyś gdzieś przeczytałam, że polskich zabytków nie zniszczyła wojna, ale komuna , powstające w majątkach PGRy i ludzie którzy tam zamieszkali .
Taczanowscy utrzymali swój majątek w Rudzie do 2WŚ , po której przeszedł w ręce Państwa Polskiego – miłośnika PGR ...
Oficyna , spichlerze , wozownie i inne zabudowania folwarczne w większości przydały się PGRowi ..
Pałac jakby mniej ..
Wprowadzono do niego mieszkańców , część zaadaptowano na bibliotekę publiczną ..
Kiedy wybudowano w pobliżu bloki – dwór przestał być komukolwiek potrzebny .. Choć konstrukcja w dobrym stanie – ale zużyty i nieremontowany powoli się rozpada .
Po likwidacji PGR – stał się „oczkiem w głowie” ANR ..
W stanie tego zasobu nic się nie zmieniło na lepsze .
W/g słów administracji Gminy , która widzi możliwość remontu i wykorzystania obiektu , przepisy wymyślone dla KOWR nie zezwalają na przekazywanie takich zasobów administracji terenowej ......
I jeszcze jeden , wcale nie rzadki , kwiatek do tego ogródka : dwór posiada prawowitych spadkobierców – ale milczą na wieść że Państwo Polskie chce im sprzedać ich własność !!! Zapewne – tanio ...
Nic to – że Taczanowscy zrobili w historii sporo dla kraju .... ale mieli wadę – byli szlachcicami i mieli swój honor ...
Historia
Ruda – była miastem od XIII do XVw i utraciła prawa miejskie na rzecz rozwijającego się WieluniaMajątek w Rudzie był od XVIw własnością Rudzkich , Rychłowskich , Masłowskich a ok 1780r kupiony został prawdopodobnie przez Mikołaja Taczanowskiego herbu Jastrzębiec .
Taczanowscy w 1851r , być może na fundamentach spichlerza wybudowali przy folwarku duży , piętrowy dwór
Opis
Jest to budowla na planie prostokąta z ryzalitami rozmieszczonymi skrajnie , posiadający w fasadzie centralnie czterokolumnowy portyk z wejściem głównym , oraz mały czterokolumnowy ganek w tylnej elewacji ryzalitu Wsch .Ryzality zdobione pilastrami a elewacje poza tym licznymi rozwiązaniami ozdobnymi .
Od frontu ryzality posiadały balkony o żeliwnej konstrukcji .
Podobno tuż przy dworze znajdowała się wieża – ale nie ma jej śladów i jej opisów ....
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.W 2022 r. we wnętrzach pałacu zachowało się jeszcze nadspodziewanie dużo elementów oryginalnego wystroju. Przede wszystkim na parterze zachowała się większość zabytkowych drzwi z ościeżnicami, część boazerii okiennych i szaf wnękowych, w tym intarsjowane oraz ozdobne parkiety z różnych gatunków drewna. Ponadto zachowały się ślady malarskich imitacji boazerii ściennych i malatur na stolarce, a nawet fragmenty tapet z połowy XIX wieku. Piętro pod tym względem jest znacznie gorzej zachowane. Niemniej pałac jest zapomnianą perełką, w której można przywrócić jej pierwotny blask zgodny z pierwotnym wyglądem.