Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Wola Chojnata
2010, zdjęcie Michał Jakobielski
Miniatura Wola ChojnataMiniatura Wola ChojnataMiniatura Wola ChojnataMiniatura Wola ChojnataMiniatura Wola Chojnata

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiRadosław SroczyńskiBogdan Adler

Wola Chojnata

Województwo:łódzkie
Powiat:rawski
Gmina:Biała Rawska
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 519 z 30.01.1979
Park:park z terenem przyległym (od zach.), nr rej.: 490 z 16.09.1978

Stan obecny

Ośrodek hotelowo-szkoleniowy.
www.palacchojnata.com

Historia

Pałac został wybudowany w 1873 r. Według tradycji jego projektantem był architekt włoski, nie znany jednak z imienia i nazwiska. Z innych źródeł możemy wnioskować że pałac w roku 1850 został zaprojektowany przez Henryka Marconiego. Nie wiemy też wiele o fundatorach ani właścicielach majątku. Znamy właściciela władającego pałacem w latach 30 tych XX wieku. Był nim Mieczysław Wierzbicki. W posiadaniu rodziny Wierzbickich pałac pozostał aż do 1945 r.
Po zakończeniu II Wojny Światowej w pałacu ulokowano szkołę podstawową. Wiemy z przekazów, że w roku 1979 budynek był jeszcze w dość dobrym stanie. Świadczą o tym zachowane boazerie, lustra, piece kaflowe, gdzieniegdzie dekoracja sztukatorska. Proces dewastacji posuwał się jednak tak szybko, że szkoła musiała przenieść się do nowej siedziby. Pałac został wtedy wystawiony na sprzedaż. Zakupiony przez prywatnego właściciela, który rozpoczął jego generalny remont. Prace restauratorskie trwały od 1997 do 2005 roku. Po ich zakończeniu odnowa pałacu została uhonorowana nagrodą Ministra Kultury oraz Generalnego Konserwatora Zabytków.

Opis

Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na wydłużonym planie, o regularnej bryle. Korpus został wyposażony w trzy piętrowe ryzality. Pałac parterowy, wysoko podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem dwuspadowym. Ryzalit środkowy 3 osiowy, został poprzedzony portykiem wspartym na 6 kolumienkach jońskich, dźwigających belkowanie i taras na wysokości piętra, otoczony tralkową balustradką. Elewacja piętra rozczłonkowana jest pilastrami korynckimi. Od strony ogrodu środkowy ryzalit został poprzedzony otwartym tarasem.
Pałac został utrzymany w duchu neorenesansowym.

Park

Park krajobrazowy z pocz. XIX w. z okazami starodrzewia, stawami oraz malowniczą łąką.

Inne

W skład hotelowo-szkoleniowy pałacu wchodzą m.in.: Sala Balowa, Sala Kominkowa, Sala Słoneczna.
Do dyspozycji Gości są 4 apartamenty i 24 pokoje dwuosobowe z łazienkami. Wszystkie pokoje wyposażone są w tv, telefon, internet.
Obiekt przeznaczony również do organizowania konferencji, spotkań biznesowych, seminariów i innych uroczystości okolicznościowych /4 sale konferencyjne/.
Restauracja pałacowa serwuje tradycyjne dania kuchni staropolskiej.
Do dyspozycji taras grillowy i polana piknikowa, dwa bary, sala bilardowa, mini fitness club, sauna, pokoje odnowy biologicznej.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.