Skatalogowanych zabytków: 11284
Zarejestruj się
Miniatura Osiek
2004, zdjęcie Mariusz Mysiakowski

Lokalizacja

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Mariusz Mysiakowski

Osiek

Województwo:łódzkie
Powiat:łowicki
Gmina:Kocierzew Południowy
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVIII, XX w.
Obiekt:dwór, nr rej.: 470 z 1.12.1977
Park:nr rej.: 546 z 26.07.1980

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór z 1782 roku gniazdo rodowe Marcello Bacciarellego i jego potomków kolejno: syna Franciszka, wnuka Karola i prawnuków: Józefa i Aleksandra (do 1880 roku), potem w posiadaniu sędziego łowickiego Kakietka, a następnie rodziny Szaniawskich, tuż przed II wojną światową majątek należał do Grabińskich z Walewic, po zakończeniu wojny dobra znacjonalizowano, a sam dworek popadał w coraz to większą ruinę z której w latach 80-tych zeszłego stulecia wydobył go kolejny potomek wielkiego malarza - Aleksander Bacciarelli nabywając tzw. resztówkę z 7 ha parkiem na wyłączną własność, własność, której wierny z pewnymi "zawirowaniami" pozostaje nadal do dziś.

Opis

Dwór drewniany konstrukcji sumikowo-łątkowej, nakryty czterospadowym dachem, prosty trójkątny fronton podpierają cztery kolumny tworząc charakterystyczny dla budownictwo dworkowego ganek, do ściany szczytowej dworu przylega spichlerz wzniesiony z polnych kamieni i cegły.

Park

Park krajobrazowy z XIX wieku z dominującymi starymi wiązami.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

W dworze jeszcze nie byłem, szukam kontaktu, być może z właścicielem, Aleksandrem Bacciarellim, kolegom z klasy prześwietnego Liceum Św. Augustyna,
Piotr Michałowski
Anna Bacciarelli4 lata i 4 miesiące temu
Dzień dobry panie Piotrze. Kontakt do rodziny po numerem 606896011. Pan Aleksander chętnie się z panem spotka po latach. Pozdrawiam.