Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Joanna Kwoka

Borowa

Bohrau

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wrocławski
Gmina:Długołęka
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XX w., nr rej.: 635/W z 16.01.1990

Stan obecny

Szkoła podstawowa.

Historia

Pałac zbudowany zapewne pod koniec XVIII w. dla rodziny von Schwerin. Na przełomie XIX i XX w. dodano wieżę i przybudówkę. - Obecnie mieści się tu szkoła podstawowa.

Opis

Budynek klasycystyczno-modernistyczny, otynkowany, piętrowy z mieszkalnym poddaszem. Korpus budowli wzniesiono na planie prostokąta, z ryzalitami na osi: węższym od frontu, szerszym od ogrodu oraz kwadratowymi wycięciami w narożach frontowych. W narożu południowo-wschodnim wznosi się wieża kilkukondygnacjowa, zaprojektowana na planie kwadratu. Przybudówkę parterową na wysokich piwnicach, założoną na planie prostokąta, łączy z korpusem galeria. Układ wnętrz jest trzytraktowy, z sienią pośrodku, mieszczącą klatkę schodową z podestem zdobionym neoklasycystyczną sztukaterią z ok. 1900 roku. Elewacja frontowa, zwrócona na południe, jest siedmioosiowa, tylna - dziewięcioosiowa. W obu występują trójosiowe ryzality z balkonami, zwieńczone trójkątnymi frontonami. Od frontu balkon podpiera para kolumn toskańskich. Ryzalit w elewacji tylnej, poprzedzony tarasem, dzielą pilastry jońskie w wielkim porządku. Elewacje ukształtowane są podziałami ramowymi. Na ryzalitach występuje dekoracja stiukowa: w naczółku frontowym - kartusz z herbem von Schwerin, w ryzalicie ogrodowym w naczółku oraz pod oknami piętra - festony. Dach mansardowy z facjatami, pokryty jest dachówką.

Park

Park.

Inne

Na osi przed pałacem znajduje się klasycystyczna brama z ok.1780 roku, murowana i otynkowana. Przejazd jest między wklęsłe wysuniętymi odcinkami muru z okulusami, ujęty w kwadratowe filary z kamiennymi wazonami i kulami.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.