Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu
Bogdan AdlerKalinowa
Województwo:łódzkie
Powiat:sieradzki
Gmina:Błaszki
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat:sieradzki
Gmina:Błaszki
Rodzaj obiektu:Dwór
Rejestr zabytków
Zespół:dworski, 1 poł. XIX, 1916 r., nr rej.: kl.IV-73/100/54 z 12.06.1954Park:nr rej.: 377 z 31.12.1990
Stan obecny
Po 2WŚ – ulokowano tu szkołę , a później do 2011r dwór użytkowany był przez państwowy Instytut Selekcji Roślin , następnie stał się składnikiem Spółki Hodowla Roślin Kalinowa Sp. z o. o której właścicielem jest firma AGROSAD .Historia
Kalinowa wymieniana jest w historycznych źródłach od XIVw.Była wsią wiązaną wówczas i w latach następnych z rodem kasztelanów i wojewodów sieradzkich – Zarębów .
Prawdopodobnie za ich własności powstał tu pierwotny dwór o cechach obronnych położony w parku , przy stawie z wyspą .
W połowie XVIIw majątek przechodzi w ręce Łubieńskich – rodziny nie mniej zasłużonej dla regionu i Polski .
Być może oni przebudowali stary , lub zbudowali nowy dwór w Kalinowej .
Majątek i dwór stanowiły ich własność do pocz. XIXw.
Później dwór zmieniał właścicieli – wśród nich byli Siemiątkowscy , Murzynowscy – władający Kalinową do 2WŚ .
Dwór był kilkakrotnie przebudowywany , ostanio w 1919r.
Opis
Dwór jest piętrowym budynkiem murowanym z cegły , na planie prostokąta , z przyziemiem gospodarczym .Murzynowscy w 1919r. zmienili czterospadowy dach na wyższy , z użytkowym poddaszem , dobudowali we frontowym ryzalicie arkadowy ganek z obszernym balkonem i trójkątnym frontonem .
Park
Od strony Płn dworu znajduje się staw z wyspą , a kanały – fosy połączone ze stawem otaczają dwór , oddzielając jego teren od założenia parkowego zawierającego liczne drzewa pomnikowe .Niegdyś był to park w stylu angielskim ... później – bezstylowe zarośla .. obecne teren przydworski i park jest sukcesywnie rewitalizowany . Odtworzono staw , fosy , dojazd do obiektu ..
Inne
Budynek dworu – jak twierdzą mieszkańcy Kalinowej tworzył zawsze dobre wrażenie wizualne i miał względnie dobrze zadbane elewacje . Z wnętrzami i ich wyposażeniem – nieco gorzej – w remoncie 1960r. zniszczono dębowe schody . Nie uchowało się praktycznie nic z wyposażenia dworskich pokoi .W/g lokalnych legend – we dworze bywał Stanisław Moniuszko , grywał na organach tutejszego zabytkowego kościoła , a tytuł jego opery ma związek z dworem w Kalinowej .
Z tych okolic pochodził Jan Chęciński - autor libretta do „Strasznego dworu” - w którym zawarł fragmenty odnoszące się do Kalinowej ...
Stąd często używa się określenia „Straszny dwór” w Kalinowej .
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.