Skatalogowanych zabytków: 11130
Zarejestruj się
Miniatura Wola Pękoszewska
Zdjęcie Napoleon 2009

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.9235, 20.418

Wola Pękoszewska

Województwo:łódzkie
Powiat:skierniewicki
Gmina:Kowiesy
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, 1 poł. XIX w., pocz. XX w., nr rej.: 518 z 30.01.1979
Park:nr rej.: 495 z 16.09.1978

Stan obecny

Szkoła podstawowa.

Historia

Dwór został wybudowany po 1825 roku na zlecenie ówczesnego właściciela miejscowego majątku Franciszka Górskiego. Dwór gruntowanie rozbudowany przed 1930 rokiem. Dwór od momentu powstania aż do zakończenia II Wojny Światowej pozostawał w rękach spadkobierców jego fundatora. Po 1945 roku we dworze ulokowano szkołę podstawową, która mieściła się w nim jeszcze w latach 90 tych XX wieku.

Opis

Dwór w starszej, parterowej części drewniany i otynkowany, posadowiony na podmurówce, w części nowszej, piętrowej oraz w części prostopadłej przybudówki murowany z cegły i otynkowany. Dwór posadowiony na planie wydłużonym, o regularnej bryle, z nowym, piętrowym skrzydłem dobudowanym do parterowego skrzydła prostopadle. Część frontowa składa się z dwóch parterowych, 5 osiowych skrzydeł bocznych oraz 3 osiowej części piętrowej umieszczonej centralnie z elewacją rozczłonkowaną czterema kolumnami jońskimi w wielkim porządku, dźwigającymi belkowanie oraz szczyt o późnobarokowej formie. Szczyt o układzie schodkowym z dekoracją rzeźbiarską umieszczoną na osi. Pod nią zachowana inskrypcja z datą. Na elewacji ogrodowej umieszczono portyk wsparty parą kolumn, dźwigający balkon poprzedzający wystawkę piętra. Część parterowa z poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach krytych wtórną papą. Nowe skrzydło murowane z cegły i otynkowane, posadowione na planie prostokąta, podpiwniczone, z mieszkalnym poddaszem przekrytym wysokim dachem łamanym o połaciach krytych gontem. W niższej połaci umieszczono lukarny wieńczone trójkątnym szczytem. Układ wnętrz został gruntownie przekształcony.

Park

Parku krajobrazowym zachowane od północnej i wschodniej strony dworu.

Inne

W okolicy dworu zachowały się zabudowania gospodarcze i czworaki z XIX wieku, przekształcone po II Wojnie Światowej. Gorzelnia z 1911 roku.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.