Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Wola Pękoszewska
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura Wola PękoszewskaMiniatura Wola PękoszewskaMiniatura Wola PękoszewskaMiniatura Wola Pękoszewska

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Wola Pękoszewska
Zdjęcie Bogdan Adler

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.9214, 20.4182

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Wola Pękoszewska

Województwo:łódzkie
Powiat:skierniewicki
Gmina:Kowiesy
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, 1 poł. XIX w., pocz. XX w., nr rej.: 518 z 30.01.1979
Park:nr rej.: 495 z 16.09.1978

Stan obecny

Podczas 2WŚ – choć stacjonowała w dworze żandarmeria niemiecka – to w piwnicach mieścił magazyn broni Armii Krajowej .
Po 2WŚ majątek odebrano Górskim a w dworze od 1955 do 2005r funkcjonowała szkoła .
W 2006 dwór odzyskali spadkobiercy przedwojennych właścicieli ..

Historia

Dwór w Woli Pękoszewskiej powstał w XVIII w za czasów własności Ossolińskich .
Pierwotnie był to parterowy, drewniany i potynkowany budynek na planie prostokąta z piętrowym ryzalitem w osi fasady i ryzalitem w elewacji tylnej z czterokolumnowym gankiem z balkonem i schodami .
W pocz. XIXw przeszedł w ręce Krasińskich , a od 1926r stał się własnością generała Franciszka Górskiego herbu Bożawola .
Prawdopodobnie Górscy dobudowali do części Płd dworu skrzydło murowane , piętrowe , z użytkowym poddaszem i dachem łamanym krytym obecnie blachą .

Opis

Dwór w starszej, parterowej części drewniany i otynkowany, posadowiony na podmurówce, w części nowszej, piętrowej oraz w części prostopadłej przybudówki murowany z cegły i otynkowany. Dwór posadowiony na planie wydłużonym, o regularnej bryle, z nowym, piętrowym skrzydłem dobudowanym do parterowego skrzydła prostopadle. Część frontowa składa się z dwóch parterowych, 5 osiowych skrzydeł bocznych oraz 3 osiowej części piętrowej umieszczonej centralnie z elewacją rozczłonkowaną czterema kolumnami jońskimi w wielkim porządku, dźwigającymi belkowanie oraz szczyt o późnobarokowej formie.
W attyce frontowego ryzalitu umieszczono datę 1923 i napis : „ Ja, Panie, niechaj mieszkam w tym gnieździe ojczystem
A ty mię zdrowiem opatrz i sumieniem czystem „ będący fragmentem utworu Jana Kochanowskiego .. Na elewacji ogrodowej umieszczono portyk wsparty parą kolumn, dźwigający balkon poprzedzający wystawkę piętra. Część parterowa z poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach krytych wtórną papą. Nowe skrzydło murowane z cegły i otynkowane, posadowione na planie prostokąta, podpiwniczone, z mieszkalnym poddaszem przekrytym wysokim dachem łamanym o połaciach krytych gontem - aktualnie blachą . W niższej połaci umieszczono lukarny wieńczone trójkątnym szczytem. Układ wnętrz został gruntownie przekształcony.

Park

Parku krajobrazowym zachowane od północnej i wschodniej strony dworu.

Inne

W okolicy dworu zachowały się zabudowania gospodarcze i czworaki z XIX wieku, przekształcone po II Wojnie Światowej. Gorzelnia z 1911 roku.

Dwór był ważną rezydencją Górskich – wychowywali się tu Konstanty Górski i Pia Górska , bywali : Henryk Sienkiewicz , Leon Wyczółkowski , Józef Rapacki , rodzina Krasińskich , rodzina Okęckich , Józef Mehoffer , tworzył tu niektóre obrazy Józef Chełmoński – nauczyciel Pii Górskiej . Tu urodził się prawnuk generała prof. Franciszk Górski - naukowiec , botanik .

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.